Przejdź do treści
Źródło artykułu

Enter Air: specjalne malowanie samolotu na 100-lecie lotnictwa w niepodległej Polsce

Enter Air umieścił na jednym ze swoich samolotów Boeing 737-800 logo „1918-2018” przypominające polską lotniczą szachownicę oraz wizerunki osób, które miały ogromny wpływ na historię i rozwój lotnictwa w naszym kraju.

Przypadające w tym roku obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości to wspaniała okazja, żeby przypomnieć o wybitnych osobach, które walczyły o wolność naszego kraju i miały ogromny wpływ na losy całego polskiego lotnictwa. Wybraliśmy 10 osób, których wizerunki będą umieszczane na stateczniku naszego Boeinga SP-ENX – mówi Marcin Kubrak, Członek Zarządu i Dyrektor Operacji Lotniczych Enter Air.

Samolot oznakowany będzie okolicznościowo do końca 2018 roku, a wizerunki na stateczniku pionowym będą zmieniane cyklicznie. Pierwsze dwie osoby, które można zobaczyć na specjalnie pomalowanym samolocie to Stefan Stec i Merian Caldwell Cooper.

Stefan Stanisław Stec (1893 – 1921)

Polski pilot myśliwski, który jest twórcą znaku lotnictwa wojskowego, biało-czerwonej szachownicy lotniczej. As myśliwski z pięcioma zwycięstwami na koncie. Stefan Stec był jednym z najlepszych pilotów myśliwskich, którzy zgłosili akces do Wojska Polskiego.
W niepodległej Polsce został jednym z bohaterów wojny polsko-ukraińskiej. Umiejętnie prowadził 7. eskadrę lotniczą, wyszedł z bardzo rozsądnym pomysłem przezbrojenia oddziału wyłącznie w samoloty myśliwskie.

Merian Caldwell Cooper (1893 – 1973)

"Dobrze było walczyć za Polskę!" – pisał we wspomnieniach Merian Caldwell Cooper, amerykański pilot, walczący w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1919 – 1920 służył w polskim lotnictwie, jako podpułkownik oraz pilot Wojska Polskiego. Był organizatorem Eskadry Kościuszkowskiej, która odegrała znaczącą rolę m.in. w walkach z radziecką 1 Armią Konną Siemiona Budionnego. W 1921 r. w Belwederze Merian Caldwell Cooper został uroczyście udekorowany przez Marszałka Józefa Piłsudskiego najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym – Orderem Virtuti Militari V klasy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony