6 medali zdobyli polscy motoparalotniarze na Mistrzostwach w Tajlandii

X Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata w Tajlandii (fot. Wojtek Bógdał/FB)

W dniach 1-5 maja 23 polskich pilotów motoparalotni rywalizowało w X Motoparalotniowych Mistrzostw Świata w Tajlandii w kategoriach: Klasa PF1 (start z nóg), Klasa PL1 (start z wózka), Klasa PL2 (załoga dwuosobowa, start z wózka).

Lotnisko, z którego startowali zawodnicy, położone jest na dnie jeziora, które o tej porze roku jest częściowo przeschnięte. Jednak po opadach deszczu pojawiało się bardzo dużo błota. Najlepiej zawodnicy mogli się o tym przekonać 3 maja, kiedy to przyszła burza z obfitymi opadami deszczu. To była długa i wyczerpująca walka dla pilotów, a konkurencje ciekawe i wymagające. Podczas pięciu dni udało się rozegrać 8 konkurencji. Teraz czas na podsumowanie zawodów.

Na Mistzrostwach w Tajlandii polscy piloci zdobyli aż 6 medali: cztery złote, jeden srebrny i jeden brązowy.

Wojtek Bógdał, który startował w klasie PL1, został indywidualnym Mistrzem świata. Drugie miejsce zajął Boris Tysebaertw (Francja), a trzecie Sergei Mikheev (Rosja). W tej klasie Polacy zdobyli też drużynowe Mistrzostwo Świata.
Pełne wyniki indywidualne PL1 TUTAJ
Wyniki drużynowe PL1 TUTAJ


(fot. Wojtek Bógdał/FB)

W klasie PL2 załoga w składzie: Jarosław Balcerzewski i Magdalena Kłoss zostali v-ce Mistrzami świata, a brązowy medal w tej samej klasie zdobyli Adam Pupek i Piotr Kozikowski. Złoto zdobyła załoga: Jean Mateos i Celia Domingues (Francja). W tej klasie również Polacy zostali drużynowymi Mistrzami świata.
Pełne wyniki indywidualne PL2 TUTAJ
Wyniki drużynowe PL2 TUTAJ

W klasie PF1 zwycięzcą został Alexandre Mateos (Francja), drugi był Vicente Palmero Rodriguez (Hiszpania), a trzecie miejsce zajął David Wainwright (Australia).
Pełne wyniki indywidualne PF1 TUTAJ
Wyniki drużynowe PF1 TUTAJ

Najważniejszy jest jednak tytuł Mistrzów świata i złoty medal w klasyfikacji narodów.

Gratulacje dla polskich zawodników !

Przeczytajcie jak podsumował rywalizację w Tajlandji Mistrz świata Wojtek Bógdał:

"Jak dotąd była to najmocniej i najliczniej obsadzona impreza w jakiej uczestniczyłem.

Na początku, z pomocą tajlandzkich mechaników, pokonałem problemy ze sprzętem, który po wyjęciu z kontenera nie nadawał się do lotu. W pierwszej konkurencji, przez niespodziewany kontakt z tyczką, połamałem śmigło. Dzięki szybkiej pomocy Krzysztof Romicki, który pożyczył mi swoje śmigło, mogłem wrócić do rywalizacji i dokończyć zadanie. Cały czas zmagaliśmy się z trudnymi warunkami klimatycznymi. Nam jako zawodnikom ciężko było funkcjonować i zachować formę w strasznym upale. Organizatorzy starali się rozgrywać konkurencje w jak najbardziej sprawiedliwych i bezpiecznych warunkach, lecz nie zawsze było to możliwe. Sprzęt sprawował się zupełnie inaczej niż w Polsce, miał mniejszy zasięg, inne spalanie, a finalnie, podczas widokowego lotu po zakończonych zawodach silnik wyzionął ducha.

Jednak całą tę walkę wygrałem. Doleciałem szczęśliwie do końca i to w suchych spodniach. Do ostatniej konkurencji prowadziłem kilkunastoma punktami przewagi. W ostatnim zadaniu zostałem wyprzedzony przez rywala zaledwie jednym punktem. Niestety sprzęt skonfigurowany pod techniczne i slalomowe zadania nie sprzyjał zrobieniu dobrego wyniku w ekonomii... W niedzielę, po rozpatrzeniu przez organizatorów wszystkich formalnych zażaleń dotyczących wyników, zadecydowano o anulowaniu tasku nr 7. Przyczyną tego było niejasne przedstawienie zasad dotyczących wykonania zadania na briefingu i różna ich interpretacja przez zawodników, przez co nie było możliwe ustalenie sprawiedliwej dla każdego punktacji. To spowodowało, że wróciłem na pierwsze miejsce.


(fot. Wojtek Bógdał/FB)

Gratuluję pozostałym zawodnikom i trenerom! Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w zdobyciu tego cennego medalu. W szczególności Wam, moim Kibicom. Dzięki całemu dopingowi, wszystkim trzymanym kciukom oraz atmosferze, którą tworzyliście i która towarzyszyła mi przez ostatnie dni, mogłem osiągnąć tak dobry wynik. Cieszę się, że te trudne zawody są już za mną i raz jeszcze wszystkim dziękuję!"

Film z ceremonii zakończenia:Przeczytaj również:
X Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata w Tajlandii otwarte
X Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata w Tajlandii – dzień 1
X Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata w Tajlandii – kolejne konkurencje

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus