Pas startowy na Krywlanach już gotowy

Płyta lotniska w Białymstoku (fot. UM Białystok/Dawid Gromadzki)

Zakończyły się prace budowlane na Krywlanach. Obecnie trwają odbiory techniczne pasa startowego, a wkrótce rozpocznie się procedura związana z uzyskaniem certyfikacji.

Budowa pasa startowego na Krywlanach rozpoczęła się w grudniu 2017 roku. Prace budowlane właśnie się zakończyły – zgodnie z planowanym terminem.

Powstała tam droga startowa o wymiarach 1350 m na 30 m (o nawierzchni utwardzonej z asfaltobetonu) i droga startowa o wymiarach 840 m na 160 m (o nawierzchni trawiastej). Wybudowano także płytę do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Jest także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem. Koszt inwestycji to ponad 45 mln zł. Przedsięwzięcie zostało wsparte kwotą 16,1 mln zł z budżetu województwa podlaskiego.


(fot. UM Białystok/Dawid Gromadzki)

Według planów, na początek Krywlany będą przystosowane do obsługi samolotów pasażerskich zabierających do 50 osób. Zasięg statków powietrznych to 1,5–2 tys. km. Z pasa startowego korzystać będą mogły także lotnicze ośrodki szkoleniowe, pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne służby państwowe.

Inwestycja ta pozwoli na etapowe dodawanie kolejnych elementów infrastruktury lotniskowej – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Jest to sposób na uniknięcie powstania obiektu niedostosowanego do rzeczywistych wymagań mieszkańców Białegostoku i regionu.

Jeśli okaże się to potrzebne możliwy jest rozwój możliwości lokalnego lotniska.

Anna Kowalska

Więcej zdjęć na stronie www.bialystok.pl

Źródło: UM Białystok
comments powered by Disqus