NATO Tiger Meet zakończone
Po niespełna dwóch tygodniach podniebnych zmagań zakończyło się największe tegoroczne ćwiczenie Sił Powietrznych i równocześnie jedno z najbardziej prestiżowych tego typu przedsięwzięć w Europie, NATO Tiger Meet. Wszystkie cele szkolenia osiągnięto.
W trwającym od 14 do 25 maja, w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego, przedsięwzięciu szkoleniowym 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego uczestniczyło łącznie ponad 80 maszyn, należących do 22 eskadr z 13 krajów. Łącznie w czasie ponad 1500 godzin spędzonych w powietrzu piloci wykonali 1000 misji bojowych. Oprócz polskich Jastrzębi z 6 eskadry lotnictwa taktycznego, na Tiger Meet pojawiły się F-16 z Holandii, Grecji i Belgii. Piloci z Włoch, Hiszpanii i Niemiec wzięli udział w szkoleniu na samolotach Eurofighter i Tornado. Eskadry z Węgier i Czech latały na NTM samolotami typu Gripen, zaś piloci francuscy, samolotami Rafale w wersji morskiej. Austriacy wykonywali zadania w powietrzu samolotami typu Saab 105. Zadania w czasie NTM realizowały także eskadry śmigłowcowe: włosi na śmigłowcach Agusta-Bell AB 212ICO, Francuzi na śmigłowcach SA 342M Gazelle, Brytyjczycy na śmigłowcach Augusta Westland Merlin HM.2 i Westland Puma HC2, a załoga czeska śmigłowcem Mi-24V. Status obserwatora szkolenia, w tym roku, miały dwie eskadry francuskie i turecka. Misje lotnicze zabezpieczał natowski samolot wczesnego wykrywania i naprowadzania (AWACS) E-3A Sentry.
W ramach szkolenia uczestniczące w nim formacje wykonały łącznie 8 zintegrowanych operacji powietrznych (COMAO) oraz blisko 50 misji szkoleniowych. Dzień szkoleniowy podzielony był na dwie zasadnicze tury szkoleniowe. Do południa załogi wykonywały skomplikowane misje COMAO w składzie większości uczestniczących w szkoleniu maszyn. Na jego potrzeby każdorazowo zabezpieczano i koordynowano całą północą przestrzeń powietrzną Polski. Piloci zgodnie podkreślali świetnie przygotowane scenariusze misji, planowanie oraz dogłębną analizę tego, co wykonywano w powietrzu. Ćwiczenie w międzynarodowym środowisku, współpraca ze sobą pilotów z wielu krajów, wykonujących misje na różnych typach statków powietrznych stanowiło doskonały trening współdziałania w sojuszniczym środowisku. Załogi akcentowały także duże możliwości szkoleniowe jakie daje udział w NTM, dzięki ogromnej przestrzeni na jakiej mogą operować oraz dużej ilości statków powietrznych biorących udział w misjach. W godzinach popołudniowych realizowano misje Shadow Wave o charakterze treningowym, gdzie nie realizowano współdziałania dużych ugrupowań lotniczych, lecz skupiano się na ćwiczeniach poszczególnych elementów misji.
Dużym wyzwaniem była koordynacja działań w przestrzeni powietrznej, zadanie z którego bardzo dobrze wywiązały się służby ruchu lotniczego. Tutaj istotne było nie tylko zapewnienie odpowiedniej koordynacji ugrupowań lotniczych, ale także stała współpraca z cywilnymi służbami, tak by maksymalnie zoptymalizować przepustowość polskiej przestrzeni powietrznej. Wszyscy biorący udział w szkoleniu zauważali także wysiłek logistyczny towarzyszący jego zabezpieczeniu.
W szkoleniu brały udział także siły i środki z: 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 2 Pułku Inżynieryjnego, JW GROM, 56. Bazy Lotniczej i innych jednostek odpowiedzialnych za logistykę, dowodzenie i łączność. Wykorzystano poligony w Drawsku, Ustce, Nadarzycach, Żaganiu i Biedrusku. Ogółem w szkoleniu wzięło będzie ponad 2 tysiące żołnierzy z Polski oraz państw sojuszniczych (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Czechy, Holandia, Belgia Węgry, Francja oraz Wielka Brytania) i partnerskich (Austria, Szwajcaria).
18 maja, tuż przed półmetkiem szkolenia, odbył się VIP DAY z udziałem dostojnych gości. Uczestników szkolenia odwiedził m.in. podsekretarz stanu MON Tomasz Szatkowski, I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. pil. Jan Śliwka oraz Dowódcy Sił Powietrznych państw biorących udział w szkoleniu NTM, dowódcy eskadr lotniczych biorących udział w szkoleniu NTM oraz goście ściśle związani współpracą z jednostkami 2. SLT. Goście zapoznali się z celem przeprowadzenia szkolenia, organizacją i jego głównymi zadaniami, a także z procesem planowania misji, dowodzenia ugrupowaniami oraz zasadami prowadzenia briefingów dla personelu latającego. Obejrzeli także starty samolotów do kolejnej misji. W ramach VIP DAY 31 Baza Lotnictwa Taktycznego otwarła swe podwoje dla kilkudziesięciu dziennikarzy i ponad tysiąca miłośników fotografii lotniczej, którzy tego dnia mogli podziwiać starty i lądowania samolotów biorących udział w szkoleniu. Była to także doskonała okazja dla uznanych fotografów lotniczych, którzy dzięki zorganizowanej sesji air-to-air, po raz kolejny mogli zaprezentować swój fotograficzny kunszt, dzięki któremu ulotne chwile szkolenia NTM pozostaną udokumentowane w licznych publikacjach.
NATO Tiger Meet, to nie tylko ćwiczenie lotniczych umiejętności. Organizatorzy zadbali o dobrą atmosferę "tygrysiego" spotkania, stąd wiele przedsięwzięć jemu towarzyszących. Wzorem poprzednich spotkań już 16 maja zorganizowano Intarnational Day, podczas którego wszyscy uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z tradycyjną kuchnią poszczególnych nacji, co było doskonałą okazją do integracji i rozrywki. 19 i 20 maja samoloty i śmigłowce uczestniczące w NTM zaprezentowały się na organizowanych, na poznańskim lotnisku Ławica, Międzynarodowych Pokazach - Poznań Air Show, które zgromadziły tysiące widzów. W niedzielę, 20 maja część uczestników szkolenia uczestniczyła w rozgrywanych na obiektach poznańskiej Malty zawodach sportowych nazwanych Tiger Games, które stały się doskonałą okazją do innej, już czysto sportowej, formy współzawodnictwa, ale także relaksu i odpoczynku. W trakcie szkolenia kultywowano tradycje stowarzyszenia Tiger Association. Wielu pilotów można było zobaczyć w specjalnych "tygrysich" kombinezonach lotniczych, symbolika "tygrysia" zdobiła nie tylko mundury lotników i personelu technicznego, ale także samoloty i śmigłowce.
24 maja tuż przed godziną osiemnastą flagi wszystkich państw uczestniczących w szkoleniu opuszczono, a dowódca 31. Bazy Lotnictwa taktycznego dokonał uroczystego zamknięcia szkolenia. Na zakończenie odbyła się Trophy Ceremony, w czasie której rozdano nagrody w poszczególnych konkurencjach (m.in. Tiger Games). Tytuł Best Squadron tegorocznej edycji NTM zdobyła 313 eskadra Królewskich Sił Powietrznych Holandii z bazy Volkel, latająca na F-16A/B MLU.
Dziś załogi odlatują do swoich macierzystych baz.
kmdr ppor. Marcin Braszak
Komentarze