Informacja o zmianie nazwy Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych
Rektor-Komendant poinformował, że w dniu 30 września 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie zmiany nazwy Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (Dz. U. poz. 1762), mocą którego z dniem 1 października 2018 r. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych zmieni nazwę na Lotnicza Akademia Wojskowa.
Zmiana nazwy uczelni nie powoduje zmian nr NIP, REGON, numerów rachunków bankowych.
Moc obowiązującą zachowują dotychczas wydane dyplomy ukończenia studiów, indeksy, legitymacje studenckie, zaświadczenia i inne dokumenty.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie zmiany nazwy Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (Dz. U. poz. 1762)
1 października br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych zmienia nazwę i status Uczelni. Stanie się Lotniczą Akademią Wojskową na mocy Rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie zmiany nazwy Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (Dz. U. poz. 1762). Podnosi to nie tylko renomę Uczelni, ale także daje większe możliwości rozwoju naukowego, edukacji i współpracy zarówno krajowej, jak i na arenie międzynarodowej.
Rozpoczęcie nowego roku akademickiego 2018/2019, którego uroczysta Inauguracja odbędzie się 4 października br., otwiera zatem nowy rozdział w historii Szkoły Orląt.
– Podpisałem decyzję, na mocy której od 1 października br. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych dołączy do grona Akademii Wojskowych. To nie jest przypadek, to nie jest tylko funkcja techniczna – zmiana nazwy. To są nowe wyzwania dla Szkoły w Dęblinie, ale także docenienie dotychczasowego dorobku, poziomu edukacyjnego i tej wysokiej marki elitarnej dęblińskiej „Szkoły Orląt” – powiedział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas obchodów 100-lecia lotnictwa wojskowego w Dęblinie.
Awans Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych do rangi Akademii oznacza wsparcie filarów nauki i szkolnictwa wojskowego na pięciu Akademiach. Powstanie unikatowy w skali Europy, kompleksowy system przygotowania teoretycznego i praktycznego specjalistycznych kadr dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dwóch dyscyplinach. Wydział Lotnictwa uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn w 2015 r., natomiast Wydziałowi Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki zostało przyznane uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie w 2018 r.
– Cieszę się i jestem dumny, że zmiana nazwy Uczelni dokonała się w czasie gdy to ja jestem komendantem. Ale podkreślam – to zasługa wielu pokoleń, które przez te ponad 90 lat działalności szkoły kształciły się w tej Uczelni i budowały jej historię. To właśnie suma tych wszystkich działań i ciężkiej wieloletniej pracy sprawiła, że razem osiągnęliśmy poziom Akademii – podkreśla Rektor-Komendant WSOSP, gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk.
Nobilitacja Uczelni jest również ważna dla kształcących się tu studentów wojskowych i cywilnych. Ukończenie Akademii to ogromny prestiż i znacznie większe możliwości dalszego kształcenia i rozwoju zawodowego.
– Dla mnie osobiście możliwość ukończenia Akademii Wojskowej jest zaszczytem i daje ogrom możliwości. Jako podchorążowie Szkoły Orląt czujemy się poniekąd za nią odpowiedzialni, a co najważniejsze, jesteśmy częścią tych ważnych zmian i będziemy mogli dalej rozwijać się w Akademii. Symboliczne znaczenie ma to, iż zmiana statusu naszej Uczelni odbywa się w setną rocznicę odzyskania niepodległości i 100-lecie lotnictwa wojskowego – powiedziała kpr. pchor. Nina Pietroń.
– Szkoła Orląt znajduje się w czołówce europejskich uczelni lotniczych i jest kolebką polskiego lotnictwa wojskowego, kształcąc kadry oficerskie dla Sił Zbrojnych RP. Nie ma w Polsce pilota wojskowego, który nie byłby absolwentem naszej Uczelni – podsumowuje Rektor-Komendant.
– Status Akademii daje nam ogromne możliwości oraz znacząco wpłynie na rozwój współpracy zarówno z ośrodkami krajowymi, jak i zagranicznymi. Będziemy mogli jeszcze w szerszym niż dotąd stopniu podejmować współpracę naukowo-badawczą, ekspercką, prowadzić wymianę doświadczeń i wojskowej myśli naukowej oraz wspólne badania rozwijające uczelnię, pracowników, a przede wszystkim polską naukę – stwierdza Prorektor ds. Naukowych dr hab. Aneta Krzyżak, prof. WSOSP.
Lotnicza Akademia Wojskowa kontynuować będzie tradycje i działania Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych – prestiżowego ośrodka wojskowo-akademickiego, a także podejmie nowe wyzwania związane z zapewnieniem nowoczesnego zaplecza naukowo-dydaktycznego i eksperckiego Sił Zbrojnych RP.
Komentarze