Uroczyste nadanie imienia samolotom M-346

Uroczyste nadanie imienia samolotom M-346 (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

W 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie 24 listopada 2018 r. odbyła się ceremonia nadania imienia Bielik samolotom M-346.

Lataj po Polsce i świecie, sław imię Polskiego Lotnika, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię „Bielik” – tymi słowami Pierwsza Dama uroczyście nadała imię samolotowi M-346. Od soboty Agata Kornhauser-Duda jest matką chrzestną tego jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie samolotów szkoleniowych na świecie, na którym swoje umiejętności doskonalą polscy piloci kształcący się w „Szkole Orląt” w Dęblinie. W uroczystości, która odbyła się na terenie 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, wziął udział Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent Andrzej Duda.

Jestem szczególnie dumna z tego, że mogę dziś, po stu latach od pojawienia się na niebie biało-czerwonej szachownicy, otworzyć symbolicznie nowy rozdział w historii polskich skrzydeł – mówiła Pierwsza Dama. – Cieszę się, że w Dęblinie, w „Szkole Orląt”, swoje miejsce, swój dom, swoje gniazdo znalazły te piękne samoloty od dziś nazwane „Bielikami”. Wiem, że polscy piloci bardzo czekali na ten moment, kiedy będą mogli się na nich szkolić – zaznaczyła Pani Prezydentowa.


(fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

To była gigantyczna operacja, która zmienia zupełnie oblicze „Szkoły Orląt”, i pod względem infrastrukturalnym, i szkoleniowym, a także prowadzi do zmiany oblicza polskiego lotnictwa – mówił Prezydent, gratulując lotnikom wdrożenia nowego systemu szkolenia pilotów. W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podkreślił, że polskie lotnictwo otrzymało najnowocześniejszy system szkolenia, jaki jest na świecie. Jak dodał: – To rewolucja w przygotowaniu polskich pilotów samolotów bojowych do tego, aby móc pilotować samoloty F-16.


(fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Para Prezydencka akcentowała, że ten niezywkle istotny skok modernizacyjny w dziejach naszego lotnictwa dokonuje się  w szczególnym czasie – w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także stulecia polskiego lotnictwa wojskowego.

Jestem przekonana, że dzięki „Bielikom” Polska będzie bezpieczniejsza, a polscy piloci będą pełnili swoją służbę z jeszcze większą dumą i satysfakcją. Wszystkim polskim lotnikom wojskowym składam wyrazy uznania i życzę pomyślności w realizacji Waszej misji – zakończyła Pierwsza Dama.

W Dęblinie stacjonuje osiem samolotów M-346 kupionych od włoskiego koncernu Leonardo (do 2020 roku do Dęblina trafią kolejne cztery maszyny tego typu). Wyposażone jest w nie 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego, w którym praktyczne szkolenie przechodzą podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej, nazywanej „Szkołą Orląt”. Samoloty są jednym z elementów zakupionego przez polskie siły zbrojne zintegrowanego systemu szkolenia zaawansowanego.

M-346 Master  jest dziś  jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samolotów szkolno-treningowych na świecie, a kompleksowy system szkoleniowy jest szczytowym osiągnięciem myśli lotniczej, inżynierskiej i informatycznej. Piloci wyszkoleni na M-346 będą mogli bez problemów przesiąść się do wielozadaniowego myśliwca F-16. Obie maszyny mają bowiem zbliżoną awionikę i zamontowany spadochron hamujący. Samolot M-346 „Bielik” zastąpi dotyczasowy samolot szkolno-treningowy „Iskra” , który stał się legendą polskiego lotnictwa szkolnego. (WP)

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
comments powered by Disqus