Samolot PZL P.11c wraca na ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego

PZL P.11c po remoncie w Muzeum Lotnictwa Polskiego (fot. muzeumlotnictwa.pl)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przekazało informację, że samolot PZL P.11c, tak zwana "Jedenastka", wraca na ekspozycję. Po prowadzonych przez dwa lata pracach restauracyjno-konserwacyjnych przy jednym z najcenniejszych eksponatów, jakim jest samolot PZL P.11c, uruchomiony został jego silnik.

Prezentowany w krakowskim Muzeum egzemplarz PZL P. 11c latał w 121 Eskadrze 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. Samolot ten jest dzisiaj symbolem, najcenniejszym eksponatem Muzeum Lotnictwa. Nie chodzi tu o wartość materialną. To jedyny zachowany na świecie samolot myśliwski polskiej konstrukcji, który brał udział we wrześniowej kampanii 1939 r. Był podstawowym typem myśliwca na wyposażeniu lotnictwa polskiego we Wrześniu 1939 roku. Ustępował już wtedy płatowcom nowej generacji jakimi były niemieckie Bf-109. Jednak dzięki umiejętnościom polskich pilotów "Jedenastki" mogą zaliczyć na swoje konto około 120 zestrzeleń.

Prace przy remoncie samego silnika trwały rok, a pomoc okazał bezpłatnie Henryk Witwicki – specjalista od silników lotniczych, mechanik, właściciel firmy ze Świdnika. Napęd popularnie nazywanej przed wojną "Jedenastki" stanowi 9-cylindrowy gwiazdowy silnik o mocy 600 KM Bristol Merkury, produkowany na licencji przez zakłady Skoda w Polsce. Od czasu jego produkcji (połowa lat trzydziestych), jak podkreśl pan Henryk, silnik ten nie był w ogóle rozbierany.

Samolot będzie można oglądać na ekspozycji w Muzeum Lotnictwa Polskiego w godzinach otwarcia. Natomiast w okolicach 24-28.08.2018 r. samolot będzie chwilowo niedostępny. W tych dniach samolot będzie można zobaczyć w Radomiu, gdzie będzie kołował po pasie przed trybunął sierpniowych pokazów Air Show z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Film z uruchomienia silnika "Jedenastki" można zobaczyć na stronie www.muzeumlotnictwa.pl

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus