Powstał największy na świecie balon na ogrzane powietrze

Balon na ogrzane powietrze firmy Cameron, fot. avweb.com

Firma Cameron z Anglii ukończyła budowę największego balonu na ogrzane powietrze, jaki kiedykolwiek powstał. Czasza tego jedynego w swoim rodzaju statku powietrznego ma wysokość 68 m (223 stóp). Został on zbudowany dla rosyjskiego podróżnika Fedora Konjukowa, który planuje wznieść się do stratosfery i osiągnąć wysokość 82 tys. stóp, czyli wystarczająco dużo, aby zobaczyć krzywiznę Ziemi.

Konjukow podreśla, że ma nadzieję polecieć jeszcze wyżej, nawet na 115 tys. stóp. Aktualny rekord wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze wynosi 68986 stóp i został ustanowiony w 2005 r. nad Indiami przez pilota Vijaypata Singhania.

Nowy balon ma objętość 3,5 mln stóp sześciennych w porównaniu do standardowej pojemności balonów na gorące powietrze wynoszącej 105 tys. stóp sześciennych. Spółka Cameron zbudowała również ciśnieniową aluminiową gondolę, która będzie mieściła pilota oraz paliwo i wszystkie urządzenia wymagane do wykonania lotu. Balon aktualnie znajduje się w fazie testów, a próba pobicia rekordu planowana jest na wiosnę w 2019 r.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus