ULC: Nowy numer Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym

Biuletyn Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym Nr 4(5)/2018

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do lektury nowego Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

W numerze:

Nowy Plan Bezpieczeństwa – modyfikacja wskaźników bezpieczeństwa
Plan wskazuje obszary zagrożeń objęte procedurą szczególnych analiz i specjalnego nadzoru Prezesa ULC. Narzędzie ma na celu identyfikować zagrożenia, dokonywać ich oceny i wypracować działania mitygujące.
Minął rok od momentu, kiedy zaczęliśmy stosować pierwszą edycję Planu Bezpieczeństwa. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia z jego stosowania m.in. w oparciu o analizy przekazywanych przez środowisko lotnicze wskaźników, a także nasze spostrzeżenia i uwagi.

✈ CDFA – a co to takiego?
CDFA to Continuous Descent Final Approach! W dalszym ciągu nie wiadomo co to jest? No dobrze - pora wyjaśnić.
CDFA jest to technika, bądź sposób wykonania końcowego podejścia NIEPRECYZYJNEGO.
Załoga stosuje stałe zniżanie, bez segmentu lotu poziomego z wysokości na której samolot rzechodzi FAF, czyli Final Approach Fix, do punktu 50 feet nad progiem pasa lub punktu nad pasem, gdzie  rozpoczyna się manewr FLARE, czyli wyrównania.

CFIT – Controlled flight into terrain – kontrolowany lot ku ziemi
Wypadki lotnicze, szczególnie te, które zdarzają się w lotnictwie komunikacyjnym, są niezwykle spektakularne i zawsze budzą zainteresowanie opinii publicznej oraz mediów.
Gdy w wypadkach tych giną ludzie, komentarze zawsze dotykają potrzeby szybkiej odpowiedzi na pytanie: co było przyczyną?

Konferencja World Birdstrike Association „Bird/Wildlife Strike Prevention Conference”
Zdarzenia powodowane przez zwierzęta, a zwłaszcza ptaki, to jeden z najważniejszych elementów zagrożeń dla lotnictwa cywilnego. Ten temat został ujęty w Krajowym Planie Bezpieczeństwa 2018-2021.
Najnowsze technologie stosowane na lotniskach, procedury współpracy służb oraz promowanie działań proaktywnych mających na celu minimalizowanie zagrożeń powodowanych przez zwierzęta – to wszystko będzie dyskutowane na międzynarodowej konferencji World Birdstrike Association organizowanej w Warszawie w dniach 19-23 listopada 2018 r.

Pokazy lotnicze – podsumowanie rekordowego sezonu 2018 r.
Obchody 100-lecia lotnictwa polskiego oraz odzyskania niepodległości przez Polskę przyczyniły się, że rok 2018 jest rekordowy pod kątem organizacji pokazów lotniczych. Wydarzeniom uświetniającym te rocznice częstokroć towarzyszyły pokazy lotnicze.
Prezes Urzędu otrzymał łącznie informacje o 123 wydarzeniach związanych z pokazami lotniczymi obniżenia wysokości lotów akrobacyjnych w strefie pokazu oraz obniżenia wysokości lotów  akrobacyjnych w strefie akrobacji oraz na obniżenie wysokości lotów akrobacyjnych nad
lotniskiem lub w odległości do 1 km od jego granicy.

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do zgłaszania komentarzy i tematów ważnych do poruszenia w kolejnych edycjach Biuletynu na adres mailowy biuletyn@ulc.gov.pl

Do pobrania:
Biuletyn Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym Nr 4(5)/2018


Archiwalne wydania Biuletynu dostępne są w zakładce Biuletyny Bezpieczeństwa ULC

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego
comments powered by Disqus