NTSB rekomenduje wprowadzenie rejestratorów zapisujących ostatnie 25 godzin lotu

Rejestrator rozmów w kabinie CVR, fot. tailstrike.com

Zgodnie z ostatnimi zaleceniami Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), rejestratory rozmów w kabinach samolotów powinny zapisywać dane z ostatnich 25 godzin lotu, zamiast zaledwie 2 jak to ma miejsce obecnie. Rada podkreśla, że jest to dalece niewystarczające.

"Najnowsze zalecenia są pochodną doświadczeń NTSB uzyskanych w trakcie prowadzonych dochodzeń, gdzie śledczy nie mogli uzyskać dostępu do pożądanych danych CVR" – oznajmiła Rada. Podczas badania incydentu z A320 Air Canada, który miał miejsce w lipcu 2017 r. w San Francisco, NTSB zauważyła, że zapisy rozmów w kabinie pilotów nie były dostępne, ponieważ po zdarzeniu samolot latał dalej, a w momencie, gdy śledczy chcieli je odzyskać było już za późno.

NTSB wystosowała zalecenie do Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA), aby ta wprowadziła wymóg wyposażania wszystkich nowo wyprodukowanych statków powietrznych (które muszą posiadać takie urządzenie) w CVR nagrywające ostatnie 25 godzin lotu. Również wszystkie obecnie użytkowane kontrukcje, które muszą posiadać zarówno CVR, jak i rejestrator danych lotu, powinny do 1 stycznia 2024 r. spełniać standard 25 godzin. 


Czytaj również:
Zmęczenie pilotów przyczyniło się do incydentu w San Francisco

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus