Udany start rakiety Falcon Heavy

Start rakiety Falcon Heavy

6 lutego ok. godz. 21.45 czasu polskiego rakieta Falcon Heavy wystartowała z Kennedy Space Center na Florydzie by po kilku minutach osiągnąć przestrzeń kosmiczną. Stała się ona najpotężniejszą w użyciu rakietą wybudowaną ze środków prywatnych.

"Ludzie przybyli z całego świata, aby zobaczyć, coś co będzie albo wystrzeleniem rakiety, albo najlepszym pokazem fajerwerków, jaki kiedykolwiek widzieli" - mówił wcześniej Elon Musk. Jeśli nie zostałaby ona wystrzelona we wtorek (ze względu na pogodę lub usterkę), to kolejna próba miała odbyć się w środę.

Rakieta została zbudowana przez SpaceX, firmę którą kieruje miliarder Elon Musk i ma ona obniżyć koszty lotu kosmicznego i wysyłania ładunków w przestrzeń kosmiczną. Tym razem Falcon Heavy ma wynieść w przestrzeń kosmiczną ładunek, którym jest samochód elektryczny należący do Elona Muska – Tesla Roadster.  Całkowita masa ładunku który może wynieść Falcon Heavy to 60 ton!

Auto ma zostać skierowane na trajektorię Trans-Marsjańską i wejść na orbitę Marsa. Głównym celem całego projektu jest przetestowanie zdolności rakiety do lotów kosmicznych i bezpieczny powrót jej segmentów na Ziemię.

Źródło: CNN
comments powered by Disqus