Finał prezentacji laureatów Cumulusów 2020

Szlakiem Cumulusów - prezentacja laureatów (fot. cumulusy.pl)

Od końca marca br. Air Sports Promotion oraz Fundacja Polska Akademia Sportów Lotniczych AVIATORNIA dwa racy w tygodniu prezentowała kolejnych laureatów Cumulusów 2020. Wczoraj wręczono ostatnie statuetki.

W tym roku ze względu na pandemię konkurs nie miał charakteru ogólnopolskiego plebiscytu. O przyznaniu nagród zadecydowała kapituła złożona z wybitnych postaci lotniczego środowiska. Uhonorowano i wyróżniono nie tylko sportowców, ale też osoby oraz przedstawicieli firm i instytucji, dzięki którym można bezpiecznie latać, dzięki którym mamy tak przebogatą i piękną historię polskiego lotnictwa, dzięki którym te tradycje można kultywować i rozwijać.

Prezentacja laureatów Cumulusów dobiegła końca. W dniu 6 maja organizatorzy wręczyli Błękitny Cumulus oraz Złoty Cumulus z Diamentem. Oba trafiły w ręce Mirosława Hermaszewskiego – lotnika i kosmonauty, generała brygady pilota Wojska Polskiego.

Gen. Mirosław Hermaszewski (ur. 15 września 1941 w Lipnikach) – Pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos. Członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (1981–1983), komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (1987–1990), zastępca Dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej (1991–1992), szef bezpieczeństwa lotów WLiOP (1992–1995), od 1995 inspektor ds. Sił Powietrznych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Życie Mirosława Hermaszewskiego wiodło od przerażającej tragedii do niebywałego sukcesu. Urodzony w roku 1943, cudem ocalał – wraz z matką i sześciorgiem rodzeństwa – z potwornej rzezi rodzinnej wsi Lipniki na Wołyniu. W masakrze stracił ojca. Po zakończeniu wojny znalazł się z najbliższymi na Dolnym Śląsku. Dorastał w wyjątkowym niedostatku, jednak z uporem realizował wielką pasję, którą było latanie.

Mirosław Hermaszewski od 1976 roku przez półtora roku uczestniczył w morderczych treningach budujących żelazną kondycję i przygotowujących do walki z przeciążeniami i nieważkością. Słuchał wykładów z teorii lotu, budowy statku kosmicznego i nawigacji orbitalnej. Poznawał zasady bezpieczeństwa i sposoby radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Brał udział w wielogodzinnych zajęciach na symulatorach. Przygotowywał się do prowadzenia eksperymentów naukowych. Przede wszystkim poddawany był niekończącym się, drobiazgowym badaniom lekarskim. Pasjonującym zapisem jego doświadczeń jest książka Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty.

27 czerwca 1978 roku statek kosmiczny Sojuz-30 wyniósł Mirosława Hermaszewskiego i Rosjanina pułkownika Piotra Klimuka na orbitę okołoziemską. Dwa dni później Sojuz-30 połączył się ze stacją Salut-6. Na jej pokładzie, na wysokości 363 km, wraz z dwójką radzieckich kolegów, Hermaszewski i Klimuk prowadzili badania z zakresu medycyny, geofizyki, technologii. Wykonali także tysiące zdjęć, które przekazane zostały naukowcom do wszechstronnych analiz. Kosmonauci spędzili w Kosmosie 8 dni. W tym czasie 126 razy okrążyli Ziemię. Załoga Sojuza-30 szczęśliwie powróciła z przestworzy 3 lipca 1977 roku.
(Źródło krótkiej noty biograficznej: historiaposzukaj.pl)

Serdeczne gratulacje dla laureata, do którego trafiły statuetki!

W sumie przyznano: 6 Cumulusów Sport, 10 Błękitnych Cumulusów, Złoty Cumulus z Diamentem, Cumulus Airshow, Cumulus Extreme, Cumulus Fair Play, Cumulus Foto, 2 Cumulusy Specjalne oraz 2 dyplomy i wyróżnienia.

Ogłoszenie wyników oraz prezentacja laureatów Cumulusów 2020 była w tej edycji wyjątkowa i niekonwencjonalna. Chociaż ze względu na pandemię lotnicza Gala Wdzięczności CUMULUSY 2020 nie mogła się odbyć, to organizatorzy przygotowali inną, ciekawą formę "spotkania" ze zdobywcami statuetek oraz wyróżnień. Fani lotnictwa mogli zobaczyć w cyklu reportaży SZLAKIEM CUMULUSÓW kolejne osoby uhonorowane statuetkami Cumulusów.

Zapraszamy do obejrzenia dwunastego reportażu pokazującego wręczenie dwóch statuetek Gen. Mirosławowi Hermaszewskiemu i prezentującego jego niezwykłą historię.


Przeczytaj również:
Pierwsze Cumulusy 2020 wręczone
Kolejne dwa Cumulusy 2020 wręczone
Błękitny Cumulus oraz Cumulus Fair Play trafiły do laureatów
Cumulus Airshow i Dyplom Cumulusów powędrowały do laureatów
Cumulus Foto i Cumulus Sport w rękach laureatów
Kolejni laureaci odebrali statuetki – Cumulus Sport i Błękitny Cumulus
Dwa Błękitne Cumulusy wręczono kolejnym laureatom
Dwa Cumulusy Specjalne trafiły do laureatów
Cumulus Extreme i Błękitny Cumulus znalazły się w rękach laureatów
Wręczono kolejne statuetki – Cumulus Sport i Błękitny Cumulus
Dwie statuetki i dyplom wręczone laureatom Cumulusów 2020

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus