Przejdź do treści
Szlakiem Cumulusów - prezentacja laureatów (fot. cumulusy.pl)
Źródło artykułu

Wręczono kolejne statuetki – Cumulus Sport i Błękitny Cumulus

Prezentacja laureatów Cumulusów 2020 zmierza powoli do finału. Siedemnaście statuetek i dyplom już trafiły do tegorocznych laureatów. W dniu 29 kwietnia wręczono kolejne statuetki – to Cumulus Sport i Błękitny Cumulus.

W tym roku ze względu na pandemię konkurs nie miał charakteru ogólnopolskiego plebiscytu. O przyznaniu nagród zadecydowała kapituła złożona z wybitnych postaci lotniczego środowiska. Uhonorowano i wyróżniono nie tylko sportowców, ale też osoby oraz przedstawicieli firm i instytucji, dzięki którym można bezpiecznie latać, dzięki którym mamy tak przebogatą i piękną historię polskiego lotnictwa, dzięki którym te tradycje można kultywować i rozwijać.

Ogłoszenie wyników oraz prezentacja laureatów Cumulusów 2020 jest w tej edycji wyjątkowa i niekonwencjonalna. Chociaż ze względu na pandemię lotnicza Gala Wdzięczności CUMULUSY 2020 nie mogła się odbyć, to organizatorzy przygotowali inną, ciekawą formę "spotkania" ze zdobywcami statuetek oraz wyróżnień.

Cumulus Sport otrzymał Sebastian Kawa – najwybitniejszy, najbardziej  utytułowany pilot szybowcowy na świecie.

Od lat jego nazwisko otwiera światową listę rankingową FAI. Wygrał niemal wszystkie zawody w jakich uczestniczył. Zdobył aż 15 razy tytuł mistrza świata. Wywalczył już dla naszych 36 medali światowych igrzysk lotniczych,  mistrzostw świata i Europy, w tym: 30 złotych, 3 srebrne, 3 brązowe. Każdy z tych medali to zwykle 2 tygodnie walki. Jako pierwszy na świecie latał szybowcem nad Himalajami, przecierał szybowcowe szlaki w Kaukazie. W trudnych warunkach zimowych wykonał pionierskiego, dwukrotnego, przelotu  nad niedostępnymi dla szybowników obszarami  Bieszczad,  Gorganów, Czarnohory i Bukowiny. Jest pierwszym Polakiem, który bez lądowania pokonał na szybowcu dystans ponad 2000 km. Ustanowił wiele rekordów. Jest autorem wielu publikacji w krajowych i zagranicznych pismach lotniczych. Jego książka "Niebo pełne żaru" zastała wydana w języku angielskim i niemieckim. Choć pandemia uniemożliwiła w minionym roku  rozgrywanie zawodów, latał wiele. Aktywnie uczestniczył w organizowaniu latania na lądowisku w Lipowej, gdzie można na falę halniakową startować za pomocą wyciągarki. Wykonał sporo lotów dla rożnych akcji charytatywnych. oraz z pilotami naszej kadry juniorów. Przyczynił się do zaktywizowania latania w Tatrach. Podczas grudniowego pobytu  w Namibii niemal codziennie pokonywał trasy ponad 1000 km i ustanowił na szybowcu "Arcus" rekord światowy w klasyfikacji OLC pokonując trasę ponad 1250 km z prędkością 144 km/ godz.

16 lipca 2020 roku na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie rozpoczęły się znane w całej Polsce i na świecie zawody szybowcowe Ostrów Glide. Do Michałkowa zjechało aż 76 szybowników, by powalczyć o medale. Piloci rywalizują podczas 18. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Klub A, 10. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie 15 metrowej oraz 29. Regionalnych Zawodów Szybowcowych OSTRÓW GLIDE o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w klasie Klub A. Sebastian Kawa zajął 1 miejsce w Szybowcowych Mistrzostwach Polski w klasie 15 metrowej.

Kolejny Błękitny Cumulus wręczono Ryszardowi Michalskiemu – pilotowi samolotowemu, dwukrotnemu indywidualnemu mistrzowi świata w lataniu rajdowym i wielokrotnemu w lataniu precyzyjnym i rajdowym drużynowo, wielokrotnemu mistrzowi Europy, dwukrotnemu wicemistrzowi. Egzaminator lotniczy ULC.

Sportowe osiągnięcia to jedno, a to jak Pan Ryszard angażuje się w tematy rozwoju lotnictwa to rzecz godna uwagi i wyróżnienia. Obecnie Szef Szkolenia w Aeroklubie Polskim, wcześniej również Sekretarz Generalny i trener kadry samolotowej. Odpowiada za całokształt spraw związanych z prowadzeniem szkoleń lotniczych, w tym za poprawność instrukcji oraz programów szkoleń lotniczych w aeroklubach regionalnych i szkołach korzystających z dokumentacji szkoleniowo-operacyjnej AP. Prowadzi nadzór nad działalnością w zakresie bezpieczeństwa lotniczego oraz organizuje szkolenia metodyczne szkoleniowej kadry kierowniczej aeroklubów regionalnych.

Serdeczne gratulacje dla kolejnych laureatów, do których trafiają statuetki!

W sumie przyznano: 6 Cumulusów Sport, 10 Błękitnych Cumulusów, Złoty Cumulus z Diamentem, Cumulus Airshow, Cumulus Extreme, Cumulus Fair Play, Cumulus Foto, 2 Cumulusy Specjalne oraz 2 dyplomy i wyróżnienia.

W następnych odcinkach, w poniedziałki i czwartki o godzinie 20:30, fani lotnictwa będą mogli zobaczyć w cyklu reportaży SZLAKIEM CUMULUSÓW kolejne osoby uhonorowane statuetkami Cumulusów na: Facebook, Instagram, YouTube oraz stronie internetowej www.cumulusy.pl

A tymczasem zapraszamy do obejrzenia dziesiątego reportażu pokazującego wręczenie dwóch statuetek laureatom Cumulusów i ich niezwykłe historie.


Przeczytaj również:
Pierwsze Cumulusy 2020 wręczone
Kolejne dwa Cumulusy 2020 wręczone
Błękitny Cumulus oraz Cumulus Fair Play trafiły do laureatów
Cumulus Airshow i Dyplom Cumulusów powędrowały do laureatów
Cumulus Foto i Cumulus Sport w rękach laureatów
Kolejni laureaci odebrali statuetki – Cumulus Sport i Błękitny Cumulus
Dwa Błękitne Cumulusy wręczono kolejnym laureatom
Dwa Cumulusy Specjalne trafiły do laureatów
Cumulus Extreme i Błękitny Cumulus znalazły się w rękach laureatów

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony