Kolejni laureaci odebrali statuetki – Cumulus Sport i Błękitny Cumulus

Szlakiem Cumulusów - prezentacja laureatów (fot. cumulusy.pl)

Trwa prezentacja laureatów Cumulusów 2020. Dziewięć statuetek i dyplom już trafiły do tegorocznych laureatów. W dniu 15 kwietnia wręczono kolejne: Cumulus Sport oraz Błękitny Cumulus.

W tym roku ze względu na pandemię konkurs nie miał charakteru ogólnopolskiego plebiscytu. O przyznaniu nagród zadecydowała kapituła złożona z wybitnych postaci lotniczego środowiska. Uhonorowano i wyróżniono nie tylko sportowców, ale też osoby oraz przedstawicieli firm i instytucji, dzięki którym można bezpiecznie latać, dzięki którym mamy tak przebogatą i piękną historię polskiego lotnictwa, dzięki którym te tradycje można kultywować i rozwijać.

Ogłoszenie wyników oraz prezentacja laureatów Cumulusów 2020 jest w tej edycji wyjątkowa i niekonwencjonalna. Chociaż ze względu na pandemię lotnicza Gala Wdzięczności CUMULUSY 2020 nie mogła się odbyć, to organizatorzy przygotowali inną, ciekawą formę "spotkania" ze zdobywcami statuetek oraz wyróżnień.

Cumulus Sport powędrował do Łukasza Wójcika – utytułowanego pilota szybowcowego, członka Szybowcowej Reprezentacji Polski, reprezentanta Aeroklubu Włocławskiego i mieszkańca Kutna. Mistrz Europy, kilkukrotny Wicemistrz Świata, Wicemistrz Europy, wielokrotny Mistrz Polski. Zwycięzca Cumulusów 2015 oraz laureat medalu Tańskiego w 2014. W 2017 odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego.

Łukasz w 2020 r. obronił tytuł Szybowcowego Mistrza Polski w Klasie Otwartej oraz wykonał najdłuższy przelot szybowcowy w historii startując z terytorium Polski. Pobił tym samym 2 terytorialne rekordy Polski: odległość przelotu deklarowanego z max 3 punktami zwrotnymi i odległość przelotu dowolnego z max 3 pkt zwrotnymi, pokonując dystans 1050 km.

Błękitny Cumulus trafił do Wirtualnych Biało - Czerwonych Iskier (WBCI) – wirtualnego zespołu akrobacyjnego składającego się z dziewięciu osób: siedmiu pilotów, kamerzysty i komentatora. Są sympatykami  i miłośnikami lotnictwa zarówno tego wirtualnego jak i realnego. Dzięki współpracy z obecnymi i byłymi członkami zespołu Biało - Czerwone Iskry oraz wielu godzinom spędzonych na wspólnych treningach z powodzeniem prezentują układ grupowej akrobacji powietrznej na wirtualnym niebie. Układ ten wzorowany jest na prawdziwym pokazie Biało - Czerwonych Iskier.

W związku z sytuacją jaka miała miejsce w 2020 roku prawie wszystkie imprezy lotnicze na świecie zostały odwołane i bardzo wielu sympatyków lotnictwa odczuwało brak tego typu imprez. Członkowie Wirtualnych Biało - Czerwonych Iskier chcąc choć trochę umilić czas miłośnikom podniebnych zmagań, zorganizowali kilka eventów.

Pierwszym z nich był trening on-line, podczas którego można było zobaczyć ich podniebne zmagania z opanowaniem trudnej sztuki podniebnej akrobacji. 28 sierpnia obchodziliśmy Święto Lotnictwa Polskiego, dlatego z tej okazji WBCI zaprezentowali krótki film.

Jedno z najważniejszych świąt państwowych, Narodowe Święto Niepodległości przypadające na 11 listopada zostało uczczone w szczególny sposób. Wspólnie z Polską społecznością DCS World Gildia.org, Wirtualne Biało - Czerwone Iskry zorganizowały defiladę powietrzną, w trakcie której można było zobaczyć ponad 30 statków powietrznych będących obecnie i w przeszłości na wyposażeniu Polskich Sił Powietrznych i nie tylko. Po defiladzie można było zobaczyć dwa krótkie solowe pokazy w wykonaniu członków WBCI. Na zakończenie Wirtualne Biało - Czerwone Iskry pierwszy raz publicznie zaprezentowały swój pełny pokaz akrobacji lotniczej.

Zwieńczeniem całorocznych treningów było zakwalifikowanie się oraz udział w największym wirtualnym air show, jakim jest Virtual Festival of Aerobatic Teams (VFAT), który odbył się w dniach 12-13 grudzień 2020 roku. Jako Wirtualne Biało - Czerwone Iskry dumnie reprezentowali Polskę na wirtualnym niebie. Również dwóch członków WBCI zaprezentowało się w swoich solowych pokazach. Ich zmagania na wirtualnym niebie można śledzić TUTAJ.

Serdeczne gratulacje dla kolejnych laureatów, do których trafiają statuetki!

W sumie przyznano: 6 Cumulusów Sport, 10 Błękitnych Cumulusów, Złoty Cumulus z Diamentem, Cumulus Airshow, Cumulus Extreme, Cumulus Fair Play, Cumulus Foto, 2 Cumulusy Specjalne oraz 2 dyplomy i wyróżnienia.

W następnych odcinkach, w poniedziałki i czwartki o godzinie 20:30, fani lotnictwa będą mogli zobaczyć w cyklu reportaży SZLAKIEM CUMULUSÓW kolejne osoby uhonorowane statuetkami Cumulusów na: Facebook, Instagram, YouTube oraz stronie internetowej www.cumulusy.pl

A tymczasem zapraszamy do obejrzenia szóstego reportażu pokazującego wręczenie dwóch statuetek laureatom Cumulusów i ich niezwykłe historie.


Przeczytaj również:
Pierwsze Cumulusy 2020 wręczone
Kolejne dwa Cumulusy 2020 wręczone
Błękitny Cumulus oraz Cumulus Fair Play trafiły do laureatów
Cumulus Airshow i Dyplom Cumulusów powędrowały do laureatów
Cumulus Foto i Cumulus Sport w rękach laureatów

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus