Przejdź do treści

Wiadomości

lotnictwo komunikacyjne
Podczas praktyk uczą cię, żebyś na daną sytuację miał przygotowane różne plany działania. Instruktor podaje jakiś przykład i pyta: „Jaki ma pan/pani plan na to?”. Odpowiadasz, że zrobisz to i to. I on wtedy mówi: „To całkiem niezły plan, ale co, jeśli tego nie da...
lotnictwo GA
Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka cyklu „Lotniska/lądowiska GA warte odwiedzenia", w którym przedstawiamy interesujące obiekty lotnicze naszego kraju, nie zawsze szerzej znane środowisku lotniczemu.
lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.
lotnictwo GA
Czy organ może ograniczać prawo do zawodu egzaminatora na bazie przepisów UE? Tak jak pisałem w pierwszej części artykułu (cytując informację ze strony internetowej naszego organu) certyfikaty egzaminatora nie mogą być wydawane już na zasadzie uznaniowości i delegowania...
lotniska
13 maja br. na lotnisku w Lisich Kątach rozpoczęła się rywalizacja podczas dwudziestej edycji Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Klub A oraz Ogólnopolskich Zawodów Szybowcowych w klasie 18m.
lotniska
Aeroklub Krainy Jezior poinformował, że tradycyjnie na lotnisku Wilamowo Kętrzyn, w dniach 27 i 28 maja 2022 r. (piątek, sobota), można będzie wykonać badania lotnicze.
lotniska
Ukraińskie frachtowe linie lotnicze Antonow przeniosły swoją bazę operacyjną z lotniska Kijów-Hostomel na Ukrainie do Lipska w Niemczech.
PLL LOT od 18 czerwca wznowi letnie połączenie z Krakowa do Bydgoszczy – poinformowała we wtorek rzeczniczka Kraków Airport Natalia Vince.
Z lotniska Katowice w kwietniu br. skorzystało ponad 251 tys. pasażerów - podały we wtorek służby prasowe portu. To 82 proc. wartości z najlepszego dotąd kwietnia 2019 r. Port obsłużył również w kwietniu blisko 3,2 tys. ton frachtu, o 30 proc. więcej, niż rok wcześniej.
lotnictwo komunikacyjne
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – podsumowało przewozy pasażerskie oraz cargo za czwarty miesiąc 2022 roku.
bezzałogowe statki powietrzne
Dwa dni konferencji, dwie sesje tematyczne i kilkanaście specjalistycznych wystąpień – tak w skrócie zapowiada się spotkanie dronowe pn. International Drone Event - Świat Pomiarów, które odbędzie się już od 1 do 2 czerwca br. w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
wojsko
Jak poinformował portal Echodnia.eu, do Radomia sprowadzono z Dęblina dwa ostatnie samoloty TS-11 Iskra, które będą umieszczone na specjalnej instalacji zbudowanej na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych w Radomiu. Pomnik ma być hołdem dla radomskich lotników, a także dla twórcy...
wojsko
Wojska lotnicze USA poinformowały w poniedziałek o przeprowadzeniu pomyślnej próby z pociskiem hiperdźwiękowym, który osiągnął pięciokrotną szybkość dźwięku.
lotniska
W dniu 14 maja br. piloci szybowcowi rozpoczęli rywalizację podczas drugiego etapu FAI Sailplane Grand Prix na Żarze. W polskim etapie ostatecznie bierze udział 14 pilotów: trzynastu z Polski i jeden z Niemiec.
bezpieczeństwo
Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował materiał doradczy dla organizatorów skoków spadochronowych – "Zasady organizacji skoków spadochronowych". Materiał powstał we współpracy z ekspertami reprezentującymi podmioty lotnicze zajmujące się realizacją skoków spadochronowych.
wojsko
5 maja, załoga tankowca Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych dokonała prawdziwie długodystansowego lotu, lecąc KC-46A Pegasus przez 24,2 godziny. Rekordowy lot o długości 9 000 mil, który był najdłuższym w historii Dowództwem Mobilności Powietrznej (AMC), rozpoczął się w Bazie...
historia
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie poinformowało, że wzbogaciło swoje zbiory o stolik szachowy wykonany rzemieślniczo przez Jakuba Śliwę. Stolik jest jedynym "meblem z historią" w zbiorach Muzeum z kategorii rzemiosła artystycznego.
bezzałogowe statki powietrzne
14 maja 2022 r. Politechnika Warszawska otworzyła laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych na lotnisku w Przasnyszu. To unikalne w skali kraju i Europy miejsce, gdzie prowadzone są badania nad bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz technologiami radarowymi.
lotnictwo GA
16 maja 2022 r., po 20 latach niemal nieprzerwanej pracy został wyłączony radar Meteor 1500C w Legionowie. Do samego końca charakteryzował się wysoką skuteczność zbierania danych (99%). W jego miejsce zostanie zainstalowane nowe urządzenie, z funkcją podwójnej polaryzacji...
lotnictwo GA
Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) cofnęła certyfikaty Luke'a Aikinsa i Andy'ego Farringtona, dwóch pilotów i skoczków spadochronowych, którzy w zeszłym miesiącu podjęli próbę zamiany się samolotami w powietrzu nad pustynią w Arizonie.
W Sierakowie koło Przasnysza (Mazowieckie) otwarto Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej. Placówka, która będzie prowadzić m.in. zaawansowane prace nad bezzałogowymi statkami powietrznymi, powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.
Lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce obsłużyło od początku tego roku blisko 140 tys. pasażerów. Rok temu, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, było ich 10 razy mniej.
lotnictwo komunikacyjne
Wyrok w procesie karnym w sprawie zestrzelenia w 2014 r. samolotu Malaysia Airline (MH17) zapadnie najwcześniej w listopadzie br. - poinformował w poniedziałek sędzia prowadzący sprawę.
lotniska
Uwaga piloci i właściciele samolotów i śmigłowców. Mamy dla was kolejną dobrą informację.
lotnictwo komunikacyjne
Enter Air i Rainbow Tours podpisały umowę o współpracy na sezon Lato 2022 – Zima 2022/2023. Szacunkowa wartość umowy wynosi 35,6 mln USD (ok. 159,5 mln zł).
Samolot lecący z Lotniska Chopina do Madrytu musiał zawrócić do Warszawy. Lotnisko otrzymało informacje o zagrożeniu na pokładzie. Maszyna o 10.27 wylądowała w stolicy.

Nasze strony