Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zdjęcie mgławicy na urodziny Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Z okazji 28. rocznicy znajdującego się na orbicie okołoziemskiej Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA zaprezentowała zdjęcie przedstawiające szczegółowo obszar narodzin gwiazd w Mgławicy Laguna.

Mimo że jak na instrument naukowy, Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest już staruszkiem, to nadal potrafi dostarczyć danych do ważnych odkryć naukowych, jak i pięknych zdjęć kosmosu. Najnowszy przykład z tej drugiej kategorii to fotografia opublikowana z okazji kolejnej rocznicy teleskopu.

Zdjęcie Mgławicy Laguna pokazuje ją w niezwykłych detalach. W centrum fotografii krajobraz rozświetla młoda gwiazda Herschel 36, 200 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca, której potężne promieniowanie ultrafioletowe i huraganowe wiatry gwiazdowe rzeźbią wygląd otoczenia. Wszystko to dzieje się w sercu Mgławicy Laguna, odległej od nas o 4000 lat świetlnych.

Gwałtowna aktywność gwiazdy Herschel 36 wytworzyła dziury w obłoku ją otaczającym, co pozwala astronomom na zbadanie jednego z obszarów narodzin gwiazd. Sama gwiazda jest 32 razy masywniejsza od Słońca i osiem razy gorętsza, a jej średnica jest dziewięciokrotnie większa. Herschel 36 ma 1 milion lat, co w przypadku gwiazd oznacza bardzo młody wiek. Jednak z powodu swojej masy nie będzie żyła długo – naukowcy wieszczą jej jeszcze tylko 5 milionów lat życia (dla porównania Słońce ma już około 5 miliardów lat i przetrwa jeszcze drugie tyle).

Obserwacje, które posłużyły do utworzenia rocznicowego zdjęcia zostały wykonane 12 lutego i 18 lutego 2018 r. przy pomocy instrumentu o nazwie Wide Field Camera 3.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wystrzelony 24 kwietnia 1990 roku. Jest misją prowadzoną przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Do tej pory teleskop wykonał ponad 1,5 miliona obserwacji dla ponad 43,5 tysiąca obiektów astronomicznych, przesyłając 153 terabajty danych, na podstawie których opublikowano ponad 15,5 tysiąca artykułów naukowych. Przez 28 lat teleskop pokonał 163500 okrążeń wokół Ziemi.(PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony