Przejdź do treści
Samolot na niebie - smugi kondensacyjne (fot. travelandleisure.com)
Źródło artykułu

ECK Polska: najwięcej skarg polskich konsumentów na firmy z UE dot. transportu lotniczego

Usługi lotnicze oraz zakup odzieży i obuwia były w 2021 r. najczęstszym przedmiotem transgranicznych skarg zgłaszanych do działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce.

Działające przy UOKiK Europejskie Centrum Konsumenckie opublikowało w środę podsumowanie zgłoszeń otrzymanych w 2021 roku. Wynika z niego, że w sumie w ubiegłym roku ECK Polska otrzymało 5669 zgłoszeń, z czego 65 proc. (3688 zgłoszeń) spraw stanowiły skargi transgraniczne, a 35 proc. (1981 zgłoszeń) - zapytania (m.in. sprawy krajowe, zapytania przedsiębiorców, skargi na przedsiębiorców zarejestrowanych poza UE, Norwegią, Islandią lub Wielką Brytanią).

Według ECK Polska liczba zgłoszeń otrzymanych w 2021 r. jest porównywalna z rokiem 2019. "Wzrost skarg w 2020 roku wywołany był przez odwołane usługi lotnicze i turystyczne z powodu pandemii COVID-19. Wówczas wiele zgłoszeń dotyczyło problemów konsumentów z odzyskaniem pieniędzy" - oceniono w podsumowaniu.

Jak podano, również w 2021 roku najwięcej skarg dotyczyła transportu lotniczego, ich liczba jednak znacznie się zmniejszyła w porównaniu do roku ubiegłego – o blisko 800 spraw.

Odwrotnie natomiast wyglądają dane dotyczące zgłoszeń na zakup odzieży i obuwia. Liczba tych skarg w 2021 roku wzrosła o ok. 36 proc. (300 spraw) w porównaniu do 2020 roku. Ponad 60 proc. otrzymanych w 2021 r. zgłoszeń dotyczyło zakupów dokonanych przez internet (z czego 10 proc. stanowiły zakupy przez pośredników).

ECK Polska poinformowało, że najwięcej skarg, jakie wpłynęły w 2021 r. podobnie jak w latach poprzednich dotyczyło zgłoszeń na usługi transportowe – głównie problemy lotnicze. Ogólnie zgłoszenia dotyczące transportu miały 26 proc. udział w całości, a ich liczba wyniosła 1480 zgłoszeń, w tym 1358 na transport lotniczy. Na zakup odzieży i obuwia skarżyło się 17 proc. zgłaszających, którzy przesłali 925 zgłoszeń. 6 proc. skarg (306 zgłoszeń) dotyczyło platform sprzedażowych, głównie subskrypcje, platform pośredniczących w sprzedaży odzieży i dużych platform sprzedażowych. Podobnie 6 proc. (300 zgłoszeń) dotyczyło usług noclegowych.

Najczęstszą przyczyną skarg były niezgodność towaru/usługi z umową – 14 proc., odstąpienie od umowy – 12 proc., odwołanie lotu – 11 proc. i brak dostawy towaru – 8 proc.

Polscy konsumenci najczęściej skarżyli się na przedsiębiorców z Niemiec – 18 proc. transgranicznych zgłoszeń (dotyczących m.in. zakupu odzieży i obuwia, transportu lotniczego), Irlandii - 13 proc. transgranicznych zgłoszeń (m.in. na transport lotniczy), Wielkiej Brytanii – 12 proc. transgranicznych zgłoszeń (m.in. w związku z zakupem odzieży i obuwia) oraz Holandii – 9 proc. transgranicznych zgłoszeń (m.in. na usługi noclegowe i transport lotniczy).

Z kolei na polskich sprzedawców najczęściej skarżyli się konsumenci z Niemiec – 13 proc. zgłoszeń, Litwy – 13 proc. zgłoszeń, Francji – 9 proc. zgłoszeń oraz Czech – 7 proc. zgłoszeń.

Skargi konsumentów z UE na polskich przedsiębiorców dotyczyły w pierwszej kolejności transportu lotniczego (23 proc.), zakupu odzieży i obuwia (22 proc.), zakupu mebli i sprzętu gospodarstwa domowego (12 proc.) oraz usług noclegowych (5 proc.).

Działające przy UOKiK Europejskie Centrum Konsumenckie bezpłatnie i polubownie pomaga konsumentom w rozwiązaniu ich transgranicznych sporów z przedsiębiorcami z innego kraju UE, Norwegii, Islandii lub Wielkiej Brytanii.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony