PAŻP chce kontynuować projekt aplikacji DroneRadar
"Roczny okres testów i wspólnych prac nad rozwojem aplikacji DroneRadar przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz firmę dlapilota.pl, wykazał zasadność kontynuacji projektu" - czytamy w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej PAŻP.
Jak podkreślono, analizy systemów raportowania incydentów lotniczych wykazują spadek ich liczby. "Personel PAŻP dostrzegł także edukacyjny charakter funkcjonowania platformy DroneRadar wraz z efektem poprawiania świadomości sytuacyjnej operatorów dronów w Polskiej przestrzeni powietrznej"- wskazano.
PAŻP podał, że w przyjazną pogodę z aplikacji dziennie korzysta około 1,1 tys. użytkowników. W miesiącu przestrzeń powietrzna sprawdzana jest około 60 tys. razy. Liczba fakultatywnych zgłoszeń lotów cały czas rośnie i dochodzi do 200 dziennie.
Aplikacja DroneRadar, zintegrowana w PAŻP, w dużym uproszczeniu realizuje w polskiej przestrzeni powierzanej trzy podstawowe funkcje. Pierwsza, to analiza pełnej sytuacji aeronautycznej (dane m.in. z planu użytkowania przestrzeni powietrznej, NOTAM) oraz ilustracja za pomocą trzech intuicyjnych światełek (zielony, żółty, czerwony) informacji o możliwości wykonania lotu w danym miejscu i czasie.
Druga, to możliwość dwukierunkowej, niewerbalnej komunikacji pomiędzy służbą ruchu lotniczego (ATS) a operatorem bezzałogowego statku powietrznego, zapewniająca wymianę informacji o udzielonych zgodach bądź ich modyfikacjach.
Trzecia, to automatyczna, również dwukierunkowa obsługa sytuacji awaryjnych, w których służba ruchu lotniczego może poinformować o natychmiastowym nakazie lądowania z uwagi - na przykład - na sytuację ruchową (lecący śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), bądź operator może zgłosić utratę kontroli nad dronem, rysując zdalnie wirtualny obszar prawdopodobnej lokalizacji drona. Informacja ta trafia w sposób elektroniczny do służb PAŻP.
Aby korzystać z aplikacji wymagane jest posiadanie urządzenia mobilnego typu smartfon lub tablet (iOS lub Android) z dostępem do internetu. Użytkownicy aplikacji mają możliwość fakultatywnego zgłaszania swoich lotów (funkcja "check-in") stając się tym samym widocznym dla wybranych służb ruchu lotniczego.
W ramach prowadzonych testów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uzyskała dostęp do panelu administratora systemu DroneRadar na wieżach lotnisk w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz Łodzi, zapewniając tym samym kontrolerom sprawującym w przestrzeniach CTR służbę kontroli ruchu lotniczego możliwość zobrazowania rejonu lotów dronów. Taki sam dostęp do aplikacji dostępny jest dla informatorów FIS w sektorach FIS Warszawa oraz Olsztyn. Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem aplikacji w całej Polsce.
PAŻP podkreśla, że zasadność dalszej współpracy potwierdza europejski system raportowania incydentów i wypadków lotniczych ECCAIRS (European Co-ordination Centre for Accident and Incident Reporting Systems).
PAŻP przypomina, że aplikacja DroneRadar nie zwalnia z konieczności uzyskiwania zgód na loty od zarządzających poszczególnymi strefami, w tym zgód na lot w strefach CTR (wymagany formularz zgłoszeniowy). Wszystkie dane w DroneRadar mają charakter informacyjny i mogą służyć jedynie jako materiał dodatkowy do planowania lotów.
Aplikacja DroneRadar jest dostępna na stronie https://droneradar.eu/.(PAP)
autor: Aneta Oksiuta
edytor: Marek Michałowski
aop/ maro/
Komentarze