Przejdź do treści
Arkusz kalkulacyjny automatycznie przeliczający dane nawigacyjne do lotu
Źródło artykułu

Arkusz kalkulacyjny przeliczający dane nawigacyjne do lotu - wersja do pobrania

Dzięki uprzejmości jednego z zaprzyjaźnionych pilotów liniowych chcieliśmy na naszych łamach udostępnić narzędzie, które może być przydatne podczas procesu przygotowania przedodlotowego i już samego lotu. Jest to arkusz kalkulacyjny automatycznie przeliczający dane nawigacyjne wykonany w excelu.

W dobie koronawirusa pojawia się wiele ciekawych pomysłów, rozwiązań, czy tak jak w prezentowanym przypadku - narzędzi pomocniczych. Zaprezentowany arkusz kalkulacyjny może być ciekawą opcją dla pilotów wszystkich rodzajów statków powietrznych i pomóc w przeliczaniu danych potrzebnych do wypełnienia operacyjnego planu lotu sporządzonego na lot trasowy lub przelot.

Narzędzie ma za zadanie jedynie ułatwienie wykonywanych czynności przedlotowych w zakresie porównania uzyskanych danych z własnymi obliczeniami i nie może być stosowane jako podstawowa opcja, gdyż nie jest w żaden sposób certyfikowane.

Całość została opracowana na wzorach zaczerpniętych z biblioteki Aeroklubu PRL z serii SZKOLENIE SAMOLOTOWE z pozycji „Podręcznik nawigacji lotniczej". Autorem tej książki jest Wacław Wyrozumski, a całość została wydana przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności (Warszawa 1984 - wydanie pierwsze).


Legenda (część trasowa):

nkdg - nakazany kąt drogi geograficzny
DM -deklinacja magnetyczna
nkdm - nakazany kąt drogi magnetyczny
KZ - kąt znoszenia
km - kurs magnetyczny
kb - kurs busoli
s - długość odcinka
w - prędkość podróżna (względem ziemi)
t - czas odcinka
eto - spodziewany czas nad punktem
ato - aktualny czas nad punktem
5' - długość odcinka pokonywanego w ciągu 5 minut
fuel - paliwo na odcinek
(-) - zmiana znaku

Za zgodą autora, arkusz udostępniamy bezpłatnie wszystkim zainteresowanym jego wykorzystaniem. Całość dostępna jest tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony