Przejdź do treści
Miejsce wypadku Cessny 152 (znaki rejestracyjne SP-AKW) (fot. klobucka.pl)
Źródło artykułu

Śledztwo w sprawie wypadku lotniczego w Rębielicach Królewskich umorzone

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie umorzyła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku samolotu Cessna 152, do którego doszło w czerwcu 2022 roku w Rębielicach Królewskich pod Kłobuckiem. W katastrofie zginął pilot płk. rez. Marek G. oraz jego matka – poinformował w środę prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Postanowienie nie jest prawomocne.

2 czerwca 2022 roku o godz. 18.14 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku odebrał zgłoszenie o wypadku lotniczym w Rębielicach Królewskich (powiat kłobucki). W czasie oględzin miejsca zdarzenia ustalono, że wypadkowi uległ samolot Cessna 152 II, który wystartował z lotniska Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach k. Częstochowy.

Maszynę pilotował 58-letni płk. rez. Marek G., a pasażerką była jego 80-letnia matka. Przelatując nad Rębielicami Królewskimi pilot stracił panowanie nad samolotem, co doprowadziło do utraty wysokości i zderzenia maszyny z ziemią. Obydwie osoby znajdujące się na pokładzie zmarły na miejscu. Dalszy tok śledztwa wykazał, że Marek G. był początkującym pilotem i nie posiadał jeszcze uprawnień do zabierania na pokład pasażerów.

Na podstawie opinii biegłego z zakresu lotnictwa ustalono, że przyczyną wypadku był błąd w technice pilotowania. Polegał on na braku opanowania samolotu w wyniku jego rozpędzenia w prawej spirali ze zniżaniem. Według biegłego pilot mógł uniknąć wypadku zachowując mniejszą prędkość i bezpieczną wysokość. Ponadto z jego opinii wynika, iż stan techniczny samolotu, parametry paliwa i warunki meteorologiczne nie miały wpływu na wystąpienie zdarzenia.

"W realiach niniejszej sprawy, za bezpieczeństwo lotu odpowiadał Marek G. i to jego błędne działania doprowadziły do tragicznego w skutkach wypadku lotniczego. Z uwagi na fakt, że sprawca przestępstwa poniósł śmierć w wyniku zdarzenia, prokurator wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa" – tłumaczy prokurator Tomasz Ozimek.

Postanowienie jednak nie jest prawomocne - jedna ze stron postępowania (osoba najbliższa pokrzywdzonego w wypadku) złożyła na nie zażalenie do Sądu Rejonowego w Częstochowie, w którym kwestionuje ustalenia postępowania dotyczące stanu technicznego samolotu.


Przeczytaj również:
Wypadek Cessny 152 w woj. śląskim
Prokuratura i PKBWL wyjaśniają okoliczności wypadku Cessny 152, w którym zginęły 2 osoby
Raport końcowy PKBWL: „Po zderzeniu samolotu z ziemią nie doszło do jego pożaru…”

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony