Strefy czasowo wydzielone w związku z ćwiczeniem wojskowym BALTOPS 25
W ramach cyklu AIRAC SUP 58/25 (ENR 5), Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje o ustanowieniu stref czasowo wydzielonych w związku z ćwiczeniem wojskowym BALTOPS 25. Są one planowane od 5 do 20 czerwca 2025 r.
TERMIN
05 – 20 JUN 2025
CZAS (UTC)
Zgodnie z Planem Użytkowania Przestrzeni Powietrznej (AUP).
REJONY DZIAŁAŃ NIEBEZPIECZNYCH NAD WODAMI OTWARTYMI
Ćwiczenia wojskowe zlokalizowane w przestrzeni powietrznej nad wodami otwartymi w strefach EPD200 - 205, w których będzie prowadzona wojskowa działalność niebezpieczna dla lotnictwa cywilnego. Cywilne służby ATS niedostępne.
Uwaga: Strefa może być rezerwowana i aktywowana do FL 315. Czas aktywności nie przekroczy dwóch godzin dziennie. W pozostałym czasie do wysokości FL 295.
STREFY CZASOWO WYDZIELONE
Strefy czasowo wydzielone na potrzeby zabezpieczenia lotów wojskowych statków powietrznych. W czasie aktywności stref – przestrzeń niesklasyfikowana. Loty w strefach mogą wykonywać tylko statki powietrzne biorące udział w ćwiczeniu. Strefy niedostępne dla cywilnych użytkowników przestrzeni powietrznej.
W ramach ćwiczenia rezerwowane i aktywowane będą strefy EPD11, EPD12, EPD13, EPD14, EPD15, EPD53, EPTR69, EPTS12B, C, EPTS13A, EPTS14A, B, C, EPTS16B, D oraz wojskowa strefa tankowania w powietrzu EPTS29 opublikowane w AIP Polska.
ŁĄCZNOŚĆ RADIOWA
Załogi wykonujące loty powyżej FL 95 poza strefami EPD, EPTS wyodrębnionymi dla ćwiczenia będą utrzymywać łączność radiową z odpowiednimi sektorami kontroli obszaru OAT ACC WARSZAWA na częstotliwościach opublikowanych w AIP Polska ENR 2.1.2.
Załogi wykonujące loty w strefach wyodrębnionych dla lotów UAV typu MALE (nie wskazanych w niniejszym Suplemencie) będą utrzymywać łączność radiową z odpowiednimi sektorami kontroli obszaru OAT ACC WARSZAWA na częstotliwościach opublikowanych w AIP Polska ENR 2.1.2.
Załogi wykonujące loty poniżej FL 95 w przestrzeni powietrznej klasy G, poza strefami wyodrębnionymi dla ćwiczenia (EPD, EPTS), będą utrzymywać łączność radiową z sektorem FIS:
FIS GDAŃSK: Znak wywoławczy: GDAŃSK INFORMACJA, Częstotliwość: 127,150 MHz.
PRIORYTETY
Strefy EPD11 - 15, EPD53, EPD200 - 205, EPTR69, EPTS12B, EPTS12C, EPTS13A, EPTS14A, B, C, EPTS16B, D oraz EPTS410 - 414 wydzielone na potrzeby ćwiczenia BALTOPS 25 w terminach i granicach zgodnych z punktem 1, 3 i 4 niniejszego Suplementu posiadają priorytet nad innymi kolizyjnymi, elastycznymi elementami przestrzeni powietrznej.
Ćwiczenie BALTOPS 25 posiada priorytet w stosunku do wojskowych ćwiczeń narodowych oraz wojskowych lotów szkoleniowych.
Strefa EPTS29 posiada priorytet nad strefą EPTR69.
INFORMACJE DODATKOWE
Za bezpieczeństwo i dowodzenie działaniami w rejonach i strefach objętych ćwiczeniami odpowiada organ dowodzenia określony przez organizatora ćwiczenia. Zbiorcze terminy aktywności rejonów wykorzystywanych w ćwiczeniu będą opublikowane w NOTAM.
Strefy EPTS410 - 414 i EPD200 - 205 wydzielone są z przestrzeni odpowiedzialności służb FIS GDAŃSK, APP GDAŃSK oraz ACC WARSZAWA.
Strefy, z wyłączeniem podanych w punkcie 10.5 niniejszego Suplementu, podlegają procedurze zamawiania i aktywacji przez organizatora lotów zgodnie z AIP Polska ENR 5.2.1. Zamawianie, aktywacja i dezaktywacja będą realizowane przez podmiot wskazany przez SSRL RP.
Strefy na potrzeby lotów UAV poza strefami wydzielonymi na ćwiczenie BALTOPS 25 podlegają odrębnym procedurom – organ odpowiedzialny OAT ACC WARSZAWA (+48-22-574-5522).
Przeloty statków powietrznych do stref (EPTS, EPD) będą wykonywane po trasach wymienionych w FPL.
Załogi statków powietrznych wykonujących loty w strefach z prędkością powyżej 250 kt IAS mają obowiązek utrzymywać 2,5 NM bufora poziomego, odległość 500 ft od dolnej granicy, 500 ft od górnej granicy w przypadku lotów poniżej FL 290, 1500 ft od górnej granicy w przypadku lotów na i powyżej FL 290.
Loty w strefach powinny być wykonywane przez użytkownika zgodnie z przepisami dla lotów VFR z prędkościami zapewniającymi możliwość zauważenia innego ruchu lub przeszkody (z prędkością nie większą niż 250 kt IAS) w czasie wystarczającym, aby uniknąć kolizji z ruchem poza strefą.
Operacje należy wykonywać z dala od przydzielonych granic strefy, bez ich naruszania.
W dniach realizacji planowanego ćwiczenia, w terminie 05 – 20 JUN 2025 następujące restrykcje RAD są czasowo zawieszane: EP2097, EP2147.
Załogi statków powietrznych wykonujących loty w ramach ćwiczenia mają obowiązek omijania aktywnych stref niebezpiecznych (EPD) niewykorzystywanych podczas ćwiczenia oraz stref zakazanych (EPP) i ograniczonych (EPR).
Wloty statków powietrznych służb porządku publicznego na hasło „GARDA” lub „RATOWNIK” oraz o statusie HOSP, SAR, EMER w rejony wydzielone dla ćwiczenia BALTOPS 25 należy koordynować z Dyżurną Służbą Operacyjną COP-DPK, tel.: +48-261-828-370 lub +48-261-828-202.
Operator lub instruktor UAV nadzorujący loty podczas ćwiczenia będzie planował loty UAV z uwzględnieniem nieprzekraczalnych granic strefy pomniejszonych o bufor bezpieczeństwa (odpowiedni do rodzaju używanego UAV) wynoszący:
minimalny bufor poziomy w strefach poniżej FL 95:
- 500 ft dla wiropłatów UAV,
- 1800 ft dla stałopłatów UAV;
minimalny bufor poziomy w strefach powyżej FL 95:
- 2,5 NM dla wszystkich typów UAV.
Minimalny bufor pionowy: 500 ft w przypadku lotów poniżej FL 290, 1500 ft w przypadku lotów na i powyżej FL 290 dla wszystkich typów UAV.
Bezzałogowe statki powietrzne (UAV) wykonujące loty w strefach, będą wyposażone w system Fail-safe/RTH, który uruchamia się samoczynnie w przypadku nieprawidłowości w locie lub może być włączony w każdej fazie lotu przez operatora.
ORGANIZATOR ĆWICZENIA
Numer telefonu dostępny w AMC Polska.
Informacje mają charakter TYLKO ORIENTACYJNY dlapilota.pl nie bierze ŻADNEJ odpowiedzialności za ewentualne błędy w niniejszej interpretacji. Informacje operacyjne należy sprawdzić we WSZYSTKICH OFICJALNYCH publikacjach!



Komentarze