Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowy pilot w Zespole Akrobacyjnym "Orlik"

Kpt. pil. Eryk Parzyszek, 8 listopada, został dopuszczony do wykonywania lotów, tym samym dołączając do Zespołu Akrobacyjnego "Orlik" z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Kapitan Eryk Parzyszek będzie latał na pozycji drugiego lewoskrzydłowego i lewego zamykającego. 

To młody, ambitny i zdolny lotnik. Ma już spore doświadczenie lotnicze, więc uznaliśmy, że w nowej roli sprawdzi się bardzo dobrze – mówi lider zespołu kpt. pil. Michał Jabłoński.

Kapitan Parzyszek nie jest zupełnie nowym członkiem ZA "Orlik". Wcześniej pełnił funkcję komentatora oraz instruktora pilota. 

Dzięki temu miałem możliwość uczestniczenia w pokazach lotniczych w kraju i za granicą. Jako zespół doskonale się rozumieliśmy – mówi kpt. Parzyszek.

Kolejny krok w karierze

Nowy członek ZA "Orlik" jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie z 2012 roku. Do tej pory latał na samolotach TS-11 Iskra, MiG-29 i PZL-130 Orlik. Szkoli podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej. Nowy „lewoskrzydłowy” nie ukrywa zadowolenia z faktu, iż został członkiem zespołu. 

Jest to dla mnie kolejny istotny krok w karierze pilota instruktora oraz możliwość zdobycia doświadczenia w zupełnie innym rodzaju lotów niż te, które wykonujemy na co dzień z podchorążymi – przyznaje.

Podstawowym zadaniem pilotów instruktorów jest kształcenie umiejętności, a następnie nawyków pilotażowych przyszłych pilotów. Loty akrobacyjne to zupełnie co innego.

Wykonujemy figury wysoko i nisko nad ziemią. Chcemy pokazać publiczności jak najefektowniejsze programy, dostarczając niesamowitych przeżyć – mówi kpt. Parzyszek.

Szereg szkoleń

By stać się jednym z pilotów ZA „Orlik” kpt. Parzyszek musiał przejść odpowiednie szkolenia.

Były to głównie loty akrobacyjne. Początkowo w składzie trzech samolotów ćwiczyłem różnego rodzaju figury, typu pętle i beczki – mówi.

Następnie w takim samym składzie wykonywał loty szkolne nad lotniskiem.

Kolejnym etapem było szkolenie w formacji czterech, pięciu i więcej samolotów, które zakończyło się pozytywnym zaliczeniem egzaminu – dodaje. 

We wszystkich lotach szkolnych kpt. pil. Erykowi Parzyszkowi towarzyszył ppłk pil. Michał Anielak. 

Jestem wdzięczny płk. Anielakowi za wsparcie, jakim mnie obdarzył i cenne merytoryczne wskazówki – podkreśla.

Pierwszy trening

Wspomnienia z pierwszego wspólnego treningu na długo zapadną w pamięci świeżo upieczonego pilota akrobacyjnego. 

Po pierwszym samodzielnie wykonanym locie treningowym czułem ogromną zadowolenie i satysfakcję. Przyjąłem też szczere gratulacje od kolegów z zespołu – mówi.

Debiut już w grudniu

Oficjalny debiut kpt. Parzyszka przypadnie najprawdopodobniej na dzień 3 grudnia. Tego dnia planowany jest przelot ZA „Orlik” podczas uroczystej promocji podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej. Czego życzy sobie i kolegom świeżo upieczony pilot ZA „Orlik”? 

Życzę nam jak najwięcej wytrwałości, braku turbulencji oraz by każdy pokaz kończył się zgodnie z założonym planem – kończy.

Wizytówka Sił Powietrznych

Warto podkreślić, że piloci z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego są jedynym wojskowym zespołem akrobacyjnym. Reprezentują Siły Powietrzne podczas licznych pokazów w kraju i poza jego granicami. ZA „Orlik” debiutował w dniach 22-27 lipca 1998 r. w Fairford (Royal International Air Tattoo) w Wielkiej Brytanii. Tym mocnym uderzeniem ZA „Orlik” zainaugurował działalność, trwającą do dziś.

Obecnie Zespół Akrobacyjny "Orlik" tworzą: kapitan Michał Jabłoński (lider), kapitan Oskar Wrona (prawe skrzydło), kapitan Jakub Krych (drugie prawe skrzydło), kapitan Tomasz Litwinek (lewe skrzydło), porucznik Adrian Iberle (drugie lewe skrzydło), kapitan Eryk Parzyszek (zamykający), podpułkownik Michał Anielak (solista).

Tekst: ppor. Marlena KUNA/ 4SLSz

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony