Przejdź do treści
ULC
Źródło artykułu

Międzynarodowe połączenia regularne

Urzad Lotnictwa Cywilnego poinformował, że w pierwszej połowie 2009 roku polskie porty lotnicze obsłużyły 6 mln 800 tys. pasażerów w międzynarodowym ruchu regularnym, co stanowiło 13,4% spadek w stosunku do tego samego okresu 2008 roku.

Najpopularniejszym kierunkiem połączeń regularnych był Londyn (lotniska: Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton oraz City), do którego to odleciało i przyleciało prawie 19% wszystkich pasażerów tj. 1 mln 277 tys. pasażerów.

Drugim w kolejności kierunkiem był Frankfurt (448 tys. pasażerów), a następnie Dublin (391 tys. pasażerów).

Największe spadki ruchu w ujęciu ilościowym można było zaobserwować na takich kierunkach jak: Londyn (203 tys. pasażerów), Dublin (96 tys. pasażerów) oraz Kopenhaga (70 tys. pasażerów).

Z pierwszych dwudziestu najbardziej popularnych kierunków, jedynie pięć wykazało dodatnią dynamikę ruchu i były to w kolejności: Birmingham, Bergamo, Frankfurt, Rzym oraz Sztokholm. Na uwagę zasługują także znaczące spadki ruchu na kierunkach amerykańskich: do Chicago, Nowego Jorku oraz New Jersey, które osiągnęły wartość ponad 20%.

Wśród krajów, zdecydowanie największe natężenie ruchu wystąpiło do/z Wielkiej Brytanii i wyniosło ponad 2 mln pasażerów, co stanowiło ponad 30% międzynarodowego ruchu regularnego. Na drugim miejscu znalazły się kierunki niemieckie z liczbą 1 mln 200 tys. pasażerów (udział 18,4%), a na trzecim irlandzkie z liczbą 550 tys. pasażerów oraz 8% udziałem.

Spośród kierunków, które w I połowie zeszłego roku odnotowały wolumen ruchu powyżej 5 tys. pax, 9 zostało zlikwidowanych, natomiast w tym samym okresie br. powstał zaledwie jeden nowy kierunek – włoskie Forli, na którym ruch przekroczył powyższą wielkość.

Szczegółowe informacje znajdują się w tabeli na stronie ULC.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony