Przejdź do treści
Źródło artykułu

Jubileuszowa Droniada z konferencją Politechniki Śląskiej

Cztery dni rywalizacji, pokazów i wiedzy. Przed nami jubileuszowa X Droniada, która odbędzie się od 1 do 4 czerwca w Parku Śląskim oraz na lotnisku Katowice-Muchowiec. Już po raz drugi współorganizatorem imprezy będzie Politechnika Śląska.

W tym roku po raz pierwszy częścią Droniady będzie konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska, która odbędzie się 1 i 2 czerwca w Planetarium Śląskim.

Poruszone zostaną między innymi zagadnienia związane ze sposobem kształcenia informatyków w czasach, gdy z pomocą AI można szybko przygotować zaawansowane programy. Ponadto omówiona zostanie pierwsza wojna dronowa, która toczy się na Ukrainie oraz jak wpływa na akceptację społeczną dla robotyki powietrznej, także w obszarze mobilności miejskiej opartej na bezzałogowych maszynach.

Główną tematyką będą jednak pozytywne aspekty związane z zastosowaniem AI w dronach i robotyce – mówi dr inż. hab. Roman Czyba, prof. PŚ. – Przedstawione zostaną również aspekty prawne i bezpieczeństwa związane z wykorzystaniem dronów, które nie zawsze pojawiają się tam, gdzie być powinny.

Na konferencję może wejść 100 osób. Nadal jest możliwość rejestracji poprzez formularz na stronie internetowej: www.droniada.eu.

Droniada 2023 pod patronatem honorowym Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego rozpocznie się jednak 1 czerwca od tradycyjnych zawodów Droniada Challenge by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

To konkurs technologiczny, jeden z najtrudniejszych na świecie, łączący informatykę, mechatronikę i robotykę z lotnictwem. Biorą w nim udział zespoły akademickie, open, jak i osoby indywidualne. W tym roku przystąpi do niego dziesięć ekip, które wybierać będą jedną lub więcej konkurencji, spośród pięciu.

Pierwsza to Drzewo życia, która sprawdza umiejętności uczestników w zakresie teledetekcji z wykorzystaniem uczenia maszynowego i systemów automatycznego wyboru. Przybliża ponadto rolnictwo precyzyjne, w tym wykrywanie patogenów chorób roślin i precyzyjne dawkowanie środków ochrony roślin.

Druga konkurencja to Rurociąg. Zespoły sprawdzą w niej systemy wspomagania decyzji w symulowanych warunkach pracy obiektu przesyłowej infrastruktury krytycznej.

W trzeciej konkurencji – Intruzie – zadaniem będzie wykrycie nieproszonego gościa, który w obiekcie ma podłożyć ładunek wybuchowy.

Kolejna to Fly to Rescue Challenge, czyli lot manualny po specjalnym torze, w poszukiwaniu ukrytych obrazów w wiadrach.

W ostatniej konkurencji – Sztafecie – zespoły będą wyznaczać linię świetlną o długości do nawet 400 metrów, zrzucając za pomocą dronów świecące bikony, czyli małe kapsułki z diodami świetlnymi.

Uczestnicy mają do wyboru cztery konkurencje w trybie automatycznym i jedną konkurencję specjalną w trybie manualnym, czyli Sztafetę – mówi Sławomir Kosieliński, Prezes Fundacji Instytut Mikromakro oraz pomysłodawca Droniady. 

Zespoły startujące w konkurencjach automatycznych muszą zaprezentować się dodatkowo w konkurencji Demo systemu Bezzałogowego Statku Powietrznego. Natomiast zawodnicy konkurencji manualnej muszą przejść szybki sprawdzian podstawowych umiejętności pilota. Niemal wszystkie konkurencje odbędą się w Parku Śląskim. Jedynie Sztafeta zostanie przeprowadzona na lotnisku Katowice-Muchowiec. Uczestnicy powalczą o nagrody pieniężne, honorowe, rzeczowe, płatne staże. W zeszłym roku pula nagród wyniosła 50 tys. złotych.

W poprzednich dwóch edycjach Droniada Challenge świetnie spisali się nasi studenci z koła naukowego High Flyers. W ubiegłym roku okazali się najlepsi w konkurencji Sztafeta, a dwa lata temu dzięki wygranej w dwóch konkurencjach, zwyciężyli w klasyfikacji generalnej.

Finałem X Droniady – 4 czerwca na Polach Marsowych Parku Śląskiego – będzie wystawa dronów i pokazy Droniada Expo & Kids, które przedstawią korzyści płynące z wykorzystania latających robotów, na przykład w obszarze ochrony środowiska,energetyce i niwelowaniu społecznych lęków. Dla wszystkich zainteresowanych – wstęp wolny.

Martin Huć


Przeczytaj również:
Droniada 2023 na lotnisku Katowice-Muchowiec

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony