Przejdź do treści
Źródło artykułu

Awaryjne lądowanie porwanego samolotu w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Na lotnisku awaryjnie lądował samolot z porywaczami i zakładnikami na pokładzie. Postrzelony został jeden z zakładników. Skuteczna akcja antyterrorystów udaremniła ich plany. Spokojnie, to tylko ćwiczenia.

Około godziny 15.25 wieża kontroli lotów bydgoskiego lotniska otrzymała zgłoszenie od pilota samolotu Cessna 172 o przejęciu samolotu przez grupę porywaczy i żądaniu lądowania przymusowego celem uzupełnienia paliwa. Kontroler powiadomił służby lotniska, wszczęte zostały odpowiednie procedury. Po chwili na lotnisku zjawiły się jednostki policji, pogotowia ratunkowego i oddział antyterrorystyczny. Samolot bezpiecznie wylądował, ale pilot po próbie obezwładnienia terrorysty został ranny. W wyniku postrzału, uszkodzone zostały przyrządy kokpitu samolotu. Sytuacja wewnątrz samolotu stała się krytyczna. Porywacze zażądali gwarancji opuszczenia lotniska przy użyciu podstawionego samochodu oraz dodatkowego zakładnika. Antyterroryści podjęli decyzję o podjęciu akcji szturmowej i skutecznie obezwładnili porywaczy.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń, które w dniu 27 września zorganizowane były w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A. Zakres ćwiczeń ratowniczych o kryptonimie „Samolot 2018” obejmował organizację i prowadzenie działań przez służby właściwe w sytuacji nieuprawnionego przejęcia pasażerskiego statku powietrznego z awaryjnym lądowaniem na lotnisku.

Ciągłe doskonalenie w obszarze bezpieczeństwa jest dla nas niezmiernie istotne. – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. – Dobro naszych pasażerów, sprawna obsługa operacji lotniczych są naszymi priorytetami. Ćwiczenia ratownicze cyklicznie organizowane przez lotnisko z udziałem różnych służb, pozwalają na dobre przygotowanie na wszelkie sytuacje kryzysowe i są niezbędnym elementem stabilności funkcjonowania portu. Dziękujemy Policji, Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Granicznej, jak i wszystkim służbom, które wzięły udział w ćwiczeniach, za wkład we wzrost bezpieczeństwa w Porcie Lotniczym Bydgoszcz.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony