Przejdź do treści
Źródło artykułu

Politico: pierwsi ukraińscy piloci zakończyli szkolenie na F-16 w Arizonie

Pierwsza grupa ukraińskich pilotów zakończyła szkolenie na samolotach wielozadaniowych F-16 w bazie wojskowej w Tucson w Arizonie – poinformowała rzeczniczka Gwardii Narodowej w tym stanie USA kpt. Erin Hanningan, cytowana przez portal Politico.

Jak podkreślił serwis, zakończenie szkolenia przez ukraińskich pilotów to istotny krok ku pojawieniu się w przestrzeni powietrznej Ukrainy nowoczesnych amerykańskich samolotów.

Powołując się na względy bezpieczeństwa, Hanningan nie sprecyzowała, kiedy zakończyło się szkolenie ani ilu pilotów wzięło w nim udział.

"Oczywiście to nie koniec procesu szkoleniowego. Teraz piloci wracają do Europy i będą przygotowywać się dalej, by następnie przybyć do Ukrainy i kontynuować wykonywanie zadań" – powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych Ilja Jewłasz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Zaznaczył, że proces szkoleniowy dotyczy również inżynierów.

Jewłasz podkreślił też, że pierwsze F-16 w Ukrainie będą wykorzystywane do zadań patrolowych i atakowania wroga na linii frontu.

W pierwszej połowie maja agencja Reutera z powołaniem na wysokie rangą ukraińskie źródło wojskowe poinformowała, że Kijów oczekuje na przekazanie pierwszych F-16 od zachodnich sojuszników w czerwcu-lipcu. Ukraina oczekuje, że wyprodukowane w USA samoloty pomogą jej w walce z rosyjską przewagą w powietrzu po ponad dwóch latach wojny na pełną skalę. Do wysłania kilkudziesięciu maszyn zobowiązały się Dania, Holandia, Norwegia i Belgia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony