"Wiedomosti": Rosja dostarczy Białorusi samoloty wielozadaniowe Su-30K
Rosyjska gazeta powołuje się na jednego z menadżerów Zjednoczonej Korporacji Przemysłu Lotniczego (OAK), która skupia największe zakłady lotnicze w Rosji, w tym Irkut w Irkucku, oraz źródło zbliżone do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w piątek oświadczył, że jego kraj otrzyma od Rosji nowoczesne samoloty do ochrony granic. "Mamy wspólną obronę przeciwlotniczą z Rosją. Omawialiśmy (z Moskwą) wiele kwestii dotyczących sił powietrznych. Poprosiłem o pomoc i ją otrzymałem. W najbliższym czasie dostaniemy nowoczesne samoloty, aby strzec granic” – oznajmił Łukaszenka.
15 września prezydent Białorusi spotkał się w Soczi z prezydentem FR Władimirem Putinem. Jednym z tematów ich rozmów były problemy dotyczące ochrony granic Związku Białorusi i Rosji. Informatorzy "Wiedomosti" utrzymują, że Łukaszenka i Putin rozmawiali również o maszynach zwróconych przez Indie.
W latach 1997-99 siły powietrzne Indii zakupiły 18 samolotów Su-30K, zbudowanych w zakładach w Irkucku na podstawie bazowego Su-30. W 2007 roku zwróciły je stronie rosyjskiej, otrzymując w zamian zmodernizowane maszyny Su-30MKI. Zwrócone Su-30K przeszły na własność Irkutu, który chcąc uniknąć płacenia w Rosji podatku VAT, umieścił je na terenie 558. Lotniczych Zakładów Remontowych w Baranowiczach, na Białorusi.
Dotychczas strona rosyjska rozważała sprzedanie tych samolotów do Sudanu lub Wietnamu. Wartość 18 maszyn szacowana jest na 360 mln dolarów.
"Wiedomosti" przytaczają opinię białoruskiego analityka wojskowego Alaksandra Alesina, który nie wyklucza, że w zamian za samoloty Białoruś może wydzierżawić Rosji bazę koło Lidy. Zdaniem analityka strona rosyjska mogłaby rozmieścić tam brygadę rakiet Iskander.
Dziennik podkreśla, że "w takim wypadku w zasięgu tych rakiet znalazłyby się obiekty tarczy antyrakietowej USA w Polsce i mająca powstać w tym kraju w najbliższych latach baza amerykańskich sił powietrznych".
Iskander to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Iskandery mogą też przenosić ładunki nuklearne.
Su-30 to dwumiejscowy ciężki myśliwiec opracowany jeszcze w czasach ZSRR przez biuro konstrukcyjne Suchoj na bazie samolotu szkoleniowego Su-27. Jego późniejsze wersje, w tym Su-30K, to już samoloty wielozadaniowe. Pierwsze Su-30K zbudowano w 1993 roku.
"Wiedomosti" podają, że obecnie siły powietrzne Białorusi dysponują 23 myśliwcami Su-27 i 41 myśliwcami MiG-29.
Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)
mal/ akl/ kar/
Komentarze