W Sewilli o planach Europejskiej Agencji Kosmicznej na najbliższe trzy lata
Ministerstwo Rozwoju poinformowało we wtorek, że ministrowie odpowiedzialni za politykę kosmiczną z 22 państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) spotkają się w czwartek i piątek (28-29 listopada br.) w Sewilli. Będą omawiać cele budżetu i kierunki działania tej organizacji na najbliższe trzy lata.
"Spotkanie Rady ESA (Space 19+) ma także na celu przyjęcie założeń programowych, identyfikację i określenie celów Europy w zakresie eksploracji kosmosu" - czytamy w komunikacie resortu rozwoju.
Polskę ma reprezentować wiceminister Niedużak. Cytowany w komunikacie wiceszef resortu podkreślił, że sektor kosmiczny jest ważnym elementem polskiej gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności. "Jego powiązania z innymi obszarami gospodarki sprzyjają zwiększaniu konkurencyjności polskich podmiotów na rynku europejskim i globalnym" – dodał.
Resort przypomina, że Polska należy do ESA od 2012 r. W pierwszych siedmiu latach naszego członkostwa funkcjonował instrument Polish Industry Incentive Scheme (PLIIS), który pomógł przygotować polskie firmy i jednostki naukowe do pełnego uczestnictwa w programach i misjach ESA.
Jak podkreśla ministerstwo, polskie firmy realizują projekty dotyczące rozwoju aplikacji satelitarnych, co wpływa na budowę gospodarki cyfrowej i zdolności w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa. Polskie produkty znalazły się na orbicie okołoziemskiej, wykorzystywane są też w misjach naukowych w układzie słonecznym m.in. na Marsie.
Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) została utworzona na mocy Konwencji podpisanej w Paryżu 30 maja 1975 roku. Jest organizacją międzyrządową, powołaną dla realizacji wspólnego, europejskiego programu badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Do jej zadań należy również wspieranie rozwoju nowoczesnego i konkurencyjnego przemysłu w państwach członkowskich. W skład ESA wchodzą 22 państwa: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Polska (od listopada 2012 r.), Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry. Na podstawie osobnej umowy w pracach ESA uczestniczy Kanada. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ pad/
Komentarze