Przejdź do treści
Źródło artykułu

Badanie RCOG: w niezbyt zaawansowanej ciąży można latać

Zmiany ciśnienia i wilgotności podczas lotu samolotem nie wywierają niekorzystnego wpływu na niezbyt zaawansowaną ciążę, ale alkohol wypity w pierwszych miesiącach szkodzi dziecku – informuje serwis ”BBC News/Health”.

Jak ogłosiło brytyjskie stowarzyszenie Royal College of Obstetricians and Gynaecologist (RCOG), bezpiecznie mogą latać samolotem kobiety przed 37. tygodniem niezagrożonej ciąży (32. w przypadku ciąży bliźniaczej). Specjaliści przestrzegają, że przed planowanym lotem dobrze jest skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub położną. Zwłaszcza po 28. tygodniu kobieta powinna mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza oraz dokumentację medyczną, przyjmowane leki i dokument upoważniający do korzystania z ubezpieczenia. Po 37. tygodniu poród może nastąpić w każdej chwili.

Podczas lotu mogą się nasilić typowe dla ciąży dolegliwości w rodzaju obrzęków nóg oraz nudności, mogą także pojawić się problem z nosem i uszami na skutek zmian ciśnienia. W przypadku lotów trwających ponad cztery godziny istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich (DVT), które podczas ciąży jest znacząco wyższe. Zakrzepy krwi mogą się tworzyć w żyłach nóg i miednicy. Aby zapobiec zakrzepicy, specjaliści zalecają regularne picie wody, luźne ubranie, wygodne buty i chodzenie po pokładzie oraz odpowiednie ćwiczenia wykonywane co 30 minut (można je wykonywać siedząc). Przeciwwskazane są napoje zawierające kofeinę i alkohol oraz uciskające pończochy.

Wiele linii lotniczych ma własne regulacje dotyczące kobiet w ciąży. Nie wykazano, by niewielki wzrost promieniowania jonizującego związany z dużą wysokością, zmiany ciśnienia powietrza czy zmniejszona wilgotność wywierały szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Przeciwwskazaniem do lotu są jednak: bliski termin porodu, ciężka anemia krwawienia oraz poważne choroby serca i płuc. (PAP)

pmw/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony