Przejdź do treści
Źródło artykułu

Testy autonomicznego drona na farmach wiatrowych PGE EO

Na farmach wiatrowych należących do PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE przeprowadzono testy autonomicznego drona do inspekcji stanu łopat turbin wiatrowych - poinformowała w czwartek spółka. Dotychczas inspekcje łopat wymagały udziału operatorów sprzętu.

Testy przeprowadzono na wybranych farmach wiatrowych: Żuromin, Skoczykłody i Kamieńsk. Inspekcje łopat mają za zadanie wykazać, czy nie są one uszkodzone, czy nie pojawiły się pęknięcia, ubytki laminatu, zniszczenia związane z uderzeniem pioruna.

Dotychczas PGE do inspekcji wykorzystywało drony i specjalne łaziki, ale zdalnie sterowane. Sprzęt musiał być obsługiwany przez pracowników spółki; zazwyczaj jedna osoba odpowiadała za sterowanie, a druga za wykonanie zdjęć.

W przypadku autonomicznego drona zadaniem pracownika jest jedynie uruchomienie urządzenia. Dron samodzielnie startuje, podlatuje pod gondolę turbiny, wykonuje lot zgodnie z zaprogramowaną trajektorią, a następnie wraca na miejsce startu. Zdjęcia z trwającego ok. 10 minut oblotu zostają zapisane na karcie pamięci. Na ich podstawie technik dokonuje analizy stanu technicznego łopat turbiny wiatrowej i opracowuje raport z inspekcji.

W ocenie PGE EO testowany system może w przyszłości usprawnić prace diagnostyczne prowadzone na farmach. Skróci się m.in. czas przeprowadzenia inspekcji, a to oznacza wzrost efektywności kosztowej diagnostyki turbin wiatrowych.

Projekt autonomicznego drona przygotowała firma innoTronics, w ramach programu rozwoju startupów IMPACT_Poland, realizowanego wspólnie z Akceleratorem PGE. PGE Energia Odnawialna, należąca do Grupy Kapitałowej PGE ma 17 farm wiatrowych o łącznej mocy 683 MW. (PAP)

wkr/ amac/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony