Sikorski: zabiegamy o zwrot wraku Tu-154M
Sikorski zauważył, że dynamicznie rosną dwustronne obroty handlowe z Rosją – w ubiegłym roku o ponad 10 procent i wynoszą blisko 38 miliardów dolarów. Jak dodał, sam eksport wzrósł aż o 16 procent, a w porównaniu z rokiem 2007 – o ponad połowę.
Minister wyraził zadowolenie z sukcesów polskich przedsiębiorców w Europie Wschodniej. Jak dodał, polskie firmy uczestniczą w rozbudowie metra w Petersburgu a bydgoska PESA dostarcza tramwaje do Królewca.
Sikorski zapewnił, że Polska jest zainteresowana współpracą z Rosją, a zwłaszcza regionami i społecznościami lokalnymi. Zaznaczył, że problematykę tę kompetentnie nadzoruje Polsko-Rosyjskie Forum Regionów. Dodał jednocześnie, że zarówno w Polsce, jak i w Rosji powołane zostały Centra Dialogu i Porozumienia, które zajmują się trudnymi tematami.
Według ministra otwarta w 68. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz rosyjska wystawa narodowa pokazuje, że jesteśmy w stanie mówić jednym głosem w ważnych i trudnych sprawach historycznych.
"Wierzymy, że ubiegłoroczna wizyta patriarchy Cyryla I w naszym kraju oraz wspólne przesłanie polskiego Kościoła katolickiego i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej przyczynią się do pojednania między naszymi narodami" - podkreślił szef polskiej dyplomacji. Według niego zdaje egzamin umowa o małym ruchu granicznym, która pozwala mieszkańcom północnej Polski i obwodu królewieckiego poznać się nawzajem.
Jak zauważył, większa otwartość granic to także wymierne korzyści gospodarcze. Dzięki m.in. wspomnianej umowie z Rosją oraz podobnemu porozumieniu z Ukrainą wydatki cudzoziemców przekraczających granicę Polski na wschodzie i północy wyniosły w 2012 roku aż 6,6 miliarda złotych – wzrost o ponad jedną czwartą w porównaniu do roku poprzedniego - zaznaczył Sikorski.
Minister wyraził jednocześnie żal, że Rosja "nie jest konsekwentna w modernizacji swych instytucji i społeczeństwa, a na drodze do demokracji robi wręcz krok wstecz".
Jednocześnie Sikorski zapewnił, że Polska konsekwentnie zabiega o zwrot dokumentów katyńskich oraz domaga się przekazania wraku samolotu Tu-154 i pełnej dokumentacji katastrofy.
"Będziemy nadal wspierać prokuraturę w jej staraniach o wyegzekwowanie pomocy prawnej" - zadeklarował.
Jak przypomniał "rozczarowani dotychczasowym impasem, zdecydowaliśmy się zwrócić o wsparcie Unii Europejskiej i uzyskaliśmy je".
"Natomiast tym, którzy całą naszą politykę zagraniczną chcieliby sprowadzić do sprawy wraku, pragnę powiedzieć: gdy jakieś państwo nie wypełnia zobowiązań międzynarodowych, tak jak w tym wypadku, to po patriotach spodziewałbym się solidarności z rządem i kierowania pretensji pod właściwy adres" - podkreślił minister. (PAP)
par/ jbr/
Komentarze