Przejdź do treści
Źródło artykułu

Prezes ULC ponownie wybrany na wiceprzewodniczącego Tymczasowej Rady Eurocontrol

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson został wiceprzewodniczącym Tymczasowej Rady Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol); to druga kadencja na tym stanowisku - podał ULC. Samson funkcję tę będzie pełnił od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.

Do zadań Tymczasowej Rady należy m.in. wdrażanie ogólnej polityki Eurocontrol oraz nadzorowanie prac Agencji (organ wykonawczy). W skład Rady wchodzą dyrektorzy generalni lotnictwa cywilnego i przedstawiciele władz wojskowych, a jej spotkania odbywają się 2-3 razy w roku.

"Piotr Samson, Prezes Urząd Lotnictwa Cywilnego, został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Tymczasowej Rady Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) - jednego z najważniejszych ciał tej organizacji. To już druga kadencja na tym prestiżowym stanowisku, będąca wyrazem uznania dla działań polskiego nadzoru lotniczego oraz potwierdzeniem wysokiej pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - poinformował w czwartkowym komunikacie ULC.

Jak dodano, kadencja Samsona na tym stanowisku rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku i zakończy 31 grudnia 2022 roku.

"Cieszę się, że moja dotychczasowa praca na tym stanowisku została pozytywnie oceniona. To wyraz zaufania 41 państw członkowskich, które doceniły zaangażowanie i wkład Polski w pracach Eurocontrol. (...) Powierzenie mi tego prestiżowego stanowiska potwierdza, że Polska jest odpowiedzialnym partnerem, który pełni znaczącą rolę w tej organizacji" – powiedział, cytowany w komunikacie, Samson.

Samson od 2019 r. jest przewodniczącym Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), a od maja 2020 roku członkiem Komitetu Koordynacyjnego Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC).

Eurocontrol (ang. European Organisation for the Safety of Air Navigation) jest cywilno-wojskową międzyrządową organizacją, której celem jest m. in. wspieranie państw członkowskich w wykonywaniu bezpiecznych, efektywnych kosztowo oraz przyjaznych środowisku operacji związanych z ruchem lotniczym. Członkami Eurocontrol jest 41 państw. Główna siedziba organizacji znajduje się w Brukseli. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony