Poznań: 101. rocznica zdobycia lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich

101. rocznica zdobycia lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich

Piknik historyczny, rekonstrukcję szturmu czy prezentację repliki Fokkera DVIII przygotowali organizatorzy obchodów 101. rocznicy zdobycia przez powstańców wielkopolskich poznańskiego lotniska Ławica. Uroczystości zaplanowano na niedzielę i poniedziałek.

Niedzielna część obchodów rozpocznie się w południe od złożenia kwiatów przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Bukowskiej w Poznaniu. Ok. godz. 13 przy starym terminalu lotniczym zacznie się główna część pikniku historycznego - inscenizacja szturmu powstańców wielkopolskich na lotnisko Ławica.

Marek Ciebielski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Stacja Lotnicza Ławica, współorganizator obchodów, powiedział PAP, że w tym roku pokazy rozpoczną poznańscy kawalerzyści. „Na początku ułani udali się do dowódcy wojsk pruskich na Ławicy. Chcemy symbolicznie oddać tę scenę, gdzie ułani udają się na rozmowy do dowództwa lotniska, po czym wracają z negatywną odpowiedzią. To będzie skutkowało tym, że powstańcy przystąpią do szturmu” – powiedział.

W czasie pikniku rekonstruktorzy zaprezentują m.in. zbudowaną przez siebie w ub. roku replikę samolotu Fokker DVIII – jednego z aeroplanów zdobytych przez powstańców wielkopolskich na Ławicy. Samoloty przejęte w Poznaniu w 1919 r. były wykorzystywane w późniejszym okresie przez polskie lotnictwo, m.in. w wojnie 1920 r.

Replika posiada oryginalne śmigło liczące sobie ponad sto lat. „Udało nam się zupełnie przypadkowo znaleźć takie śmigło na ogłoszeniu internetowym. Potem okazało się, że to śmigło jest z Wielkopolski. Zostało znalezione przez mieszkańców Powidza, gdzie do dziś jest lotnisko wojskowe” – podkreślił.

Uczestnicy pikniku zobaczą również Forda T w wersji sanitarki wojskowej. „Ta ciężaróweczka będzie symbolizowała sprzęt zdobyty na Ławicy, bo oprócz samolotów przejęto tam także pojazdy, które obsługiwały lotnisko i te pojazdy były potem wykorzystywane w dalszych działaniach wojennych” – wyjaśnił Ciebielski.

W poniedziałkowy poranek rozpocznie się drugi dzień uroczystości rocznicowych. „Będzie dokładnie tak jak 101 lat temu – 6 stycznia, godz. 6.30, wzgórze berlińskie. Oczywiście nie zaczynamy tak jak powstańcy szturmem na Ławicę, ponieważ bardziej chcemy ich uhonorować i zaczynamy apelem powstańczym. Po nim będzie symboliczna część inscenizacyjna, gdzie w ciemnościach będziemy oddawać salwy armatnie w kierunku starego lotniska Ławica” – powiedział rekonstruktor.

Po ostatniej, poniedziałkowej inscenizacji tegoroczne obchody rocznicowe zakończy wspólne spotkanie rekonstruktorów i mieszkańców przy ognisku.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus