Przejdź do treści
Źródło artykułu

PAŻP: państwa europejskie zacieśniają współpracę w zarządzaniu informacją lotniczą

Największe europejskie agencje żeglugi powietrznej podpisały deklarację dot. Zarządzania Informacją Lotniczą (AIM)- poinformowała we wtorek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Główne cele deklaracji to - jak czytamy - płynny przepływ danych operacyjnych w Europie, ściślejsza współpraca w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej oraz ograniczenie negatywnego wpływu lotnictwa na środowisko naturalne. Dokument w imieniu Polski i Litwy (Baltic FAB) podpisał prezes PAŻP Janusz Janiszewski.

"Deklaracja AIM pokazuje, jak istotny dla ekosystemu lotniczego jest natychmiastowy dostęp do precyzyjnej informacji lotniczej. Widzę to także z perspektywy dwudziestoletniego doświadczenia jako kontroler ruchu lotniczego" - mówi cytowany w informacji Janiszewski. Wskazał, że globalna przestrzeń powietrzna staje się stopniowo jednolitym organizmem, który musi być zarządzany i zorganizowany w sposób jak najbardziej efektywny. "Znaczenie Zarządzania Informacją Lotniczą rośnie z roku na rok, a dzięki wysiłkom wkładanym w ustandaryzowanie publikowanej informacji, ogromne ilości danych mogą być niemal natychmiast przetworzone przez zainteresowane podmioty" - dodał.

Napisano, że deklaracja AIM nakreśliła ramy współpracy pomiędzy FAB-ami, które do tej pory często współdziałały w oparciu o osobne projekty. "Podpisany dziś dokument pozwala lepiej zorganizować wymianę informacji i dobrych praktyk w różnych obszarach działania służb żeglugi powietrznej. Dotyczy między innymi przetwarzania i swobodnego przepływu informacji na temat operacji lotniczych, w tym lotów dronów, realizowanych w obszarze przygranicznym poszczególnych państw, a także regulacji Free Route Airspace (FRA) – przestrzeni powietrznej ze swobodą planowania przelotu" - czytamy.

Zaznaczono, że deklaracja AIM obejmuje m.in. zharmonizowane wdrażanie elementów Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej, koordynację publikacji związanych ze strukturami przestrzeni powietrznej, ograniczenie negatywnego wpływu lotnictwa na środowisko naturalne i digitalizację w zakresie informacji lotniczej.

Wskazano, że przedstawiciele FAB-ów podkreślili, że wspólnym i najważniejszym celem ich działań pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz umożliwienie dalszego rozwoju sektora lotniczego. "Zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany informacji w obszarze Zarządzania Informacją Lotniczą i nowoczesnych technologii ma być istotnym krokiem w tym kierunku" - napisano. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony