Przejdź do treści
Wiceminister Kultury, Dyrekcja Muzeum i Kierownik Odziału Westerplatte podczas inauguracji cyklu (fot. Mikołaj Bujak)
Źródło artykułu

Jedyny ocalały element słynnego samolotu w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej

13 października br. Muzeum II Wojny Światowej uroczyście zainicjowało cykl „eksponat miesiąca”. W ramach tej serii co miesiąc Muzeum będzie prezentować zwiedzającym wyjątkowy eksponat, którego na co dzień nie można zobaczyć na wystawach.

Wydarzenie otworzył Sekretarz Stanu w MKiDN, Minister Jarosław Sellin, który przedstawił zebranym najnowszy nabytek placówki – ster kierunku pochodzący z polskiego lekkiego samolotu rozpoznawczo-bombowego PZL. 23 Karaś.

Pozyskanie tego eksponatu gdańskie Muzeum zawdzięcza wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a szczególnie Wiceministra Kultury, Jarosława Sellina. Zebranych gości powitał Wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Tomasz Gliniecki i Kierownik Odziału MIIWŚ – Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, Mariusz Wójtowicz-Podhorski, który był zaangażowany w proces pozyskania eksponatu.

 
Ster kierunku samolotu rozpoznawczo-bombowego PZL 23 Karaś (fot. Mikołaj Bujak)


Polski lekki samolot rozpoznawczo-bombowy PZL. 23 Karaś

Od 13 października, w ramach cyklu „eksponat miesiąca”, w Muzeum można podziwiać ster kierunku samolotu rozpoznawczo-bombowego PZL 23 Karaś, zaprojektowanego na początku lat 30. XX wieku, używanego między innymi w okresie dwudziestolecia międzywojennego i kampanii wrześniowej 1939. Prezentowany eksponat jest jedynym zachowanym niemal w całości i w oryginalnej kolorystyce sterem kierunku Karasia. Na sterze widoczna jest biało-czerwona szachownica, znak rozpoznawczy  polskiego lotnictwa wojskowego oraz  fragmenty napisu oznaczającego model samolotu.


(fot. Muzeum II Wojny Światowej)

Eksponat miesiąca prezentowany jest głównym hallu Muzeum, tj. na poziomie -1, tuż za głównym wejściem.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony