Papieski śmigłowiec można oglądać w Muzeum Lotnictwa Polskiego
"Spośród wielu naszych eksponatów, z których każdy ma swoją historię, ten ma szczególną, bo służył papieżowi. Miną pokolenia, a to będzie materialne świadectwo historii" - mówił dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan.
Prace remontowe trwały około trzech miesięcy. Wyzwaniem było m.in. odnalezienie oryginalnego wyposażenia, w czym pomógł gen. Lech Majewski – dowódca generalny Rodzaju Sił Zbrojnych, a wcześniej dowodzący Siłami Powietrznymi RP. Z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wypożyczono oryginalne schody do śmigłowca, a Komenda Główna Policji nieodpłatnie przekazała łopaty wirnika głównego.
Efekt prac będzie mógł zobaczyć każdy odwiedzający muzeum.
Śmigłowiec został nieodpłatnie odmalowany w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych Artur Zys w Pławcach k/Środy Wielkopolskiej, a w oparciu o archiwalne zdjęcia firma tapicerska Mariusza Sosnowskiego zrekonstruowała wnętrze. W salonce jest jasno kremowa tapicerka, jasna wykładzina na podłodze i składany stolik.
Przedstawiciele firm zaangażowanych w remont śmigłowca oraz Przemysław Panas z firmy transportowej otrzymali w czwartek dyplomy i medale dla szczególnie zasłużonych przyjaciół muzeum.
Nie wiadomo, ile razy dokładnie tym śmigłowcem podróżował papież, bo nie zachowały się książki lotu. "Na pewno papież lądował nim w 1997 r. w Zakopanem. Mamy też zdjęcie starsze, kiedy śmigłowiec był w barwach LOT-u i podróżował nim Jan Paweł II" – mówił dokumentalista z Muzeum Lotnictwa Polskiego Piotr Kolasiński.
Pokazowi odnowionego śmigłowca towarzyszy wystawa zdjęć dokumentujących historię lotów papieskiego śmigłowca.
Mi-8 w wersji pasażerskiej VIP o numerze seryjnym 10620 i numerze bocznym 620 został wyprodukowany w 1973 r. w Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych. Służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego. Był jednym z MI-8, które służyły do transportu najważniejszych osób w państwie oraz papieża podczas jego wizyt w Polsce.
W grudniu 2009 r. śmigłowiec został przekazany do zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego. (PAP)
wos/ bno/ jra/
Komentarze