Okęcie zwolniło samolot Aerosvitu

Boeing 737 należący do linii Aerosvit

Władze warszawskiego Lotniska Chopina uwolniły samolot Boeing 737 ukraińskiej linii Aerosvit - poinformował PAP rzecznik lotniska Przemysław Przybylski. Dodał, że przewoźnik uregulował zaległe płatności wobec portu.

Chodzi o kilkadziesiąt tysięcy zł. "Przewoźnik zapłacił całą zaległą nam kwotę. W związku z tym, zwalniamy zajęty przez nas samolot" - powiedział w poniedziałek rzecznik portu. Dodał, że samolot wraz z pasażerami uda się w poniedziałek do Kijowa.

Zaległości dotyczyły opłat lotniskowych, narastały od roku.

Władze warszawskiego Lotniska Chopina zatrzymały samolot ukraińskiego przewoźnika w piątek wieczorem. Samolot przyleciał z Kijowa i miał się udać wieczorem w rejs powrotny. Rzecznik portu mówił wcześniej, że dopóki nie zostaną uregulowane zaległości przewoźnika wobec portu, samolot nie zostanie przez lotnisko uwolniony.

Media informowały, że na początku stycznia linie Aerosvit złożyły do sądu w Kijowie wniosek o upadłość. Zadłużenie ukraińskiego przewoźnika - według mediów - sięgnie ok. 1,6 mld zł. Pierwsze zebranie sądu w sprawie upadłości Aerosvitu zostało zaplanowane na 23 stycznia br.

Linie Aerosvit powstały w 1994 roku. Flota przewoźnika składa się głównie z Boeingów. Linia oprócz połączeń do Europy, obsługiwała trasy do Ameryki Północnej, Azji. Jest członkiem Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), do którego należy również PLL LOT. (PAP)

aop/ je/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus

Komentarze

a to czasem nie od aerosvitu lot pozyczyl 767 po kraksie LPC?