Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pamiątki Wojny Obronnej we wrześniu 1939 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Dziś przypada 84. rocznica ataku wojsk niemieckich i słowackich na Polskę, który zapoczątkował II wojnę światową.

W zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie znajdują się wyjątkowe artefakty związane z tym wydarzeniem – jedyny zachowany na świecie egzemplarz myśliwca PZL P.11c – samolotu, na którym spoczął główny ciężar walk z Niemcami i prezentowane przy nim pamiątki po dwóch pilotach zasiadających za sterami tych maszyn, będących bohaterami pierwszych walk powietrznych tej wojny – podporuczniku Władysławie Gnysiu ze 121 Eskadry Myśliwskiej i kapitanie Mieczysławie Medweckim, dowódcy III/2 dywizjonu myśliwskiego Armii „Kraków”, a wcześniej 2 Pułku Lotniczego.

Startując o świcie 1 września z lądowiska polowego w Balicach zostali zaatakowani przez wracające z bombardowania Krakowa bombowce nurkujące Junkers Ju 87. Kapitan Medwecki został zestrzelony i zginął, stając się pierwszym alianckim lotnikiem poległym w II wojnie światowej. Podporucznik Gnyś wydostał się spod ostrzału i chwilę później zestrzelił dwa niemieckie bombowce Dornier Do 17 nad wsią Żurada w pobliżu Olkusza. Były to dwa pierwsze alianckie zwycięstwa powietrzne w II wojnie światowej.

W listopadzie ubiegłego roku Stefan Gnyś, syn Władysława Gnysia przekazał Muzeum Lotnictwa Polskiego tableau z kompletem odznaczeń i odznak jednostek swojego ojca. Krakowskaplacówka posiada również kilka odznaczeń Mieczysława Medweckiego – Złoty Krzyż Zasługi RP, Medal pamiątkowy Za Wojnę 1918-1921, Brązowy Medal za Długoletnią Służbę, Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, odznakę honorową „Orlęta” i dwukrotnie nadaną Odznakę za Rany i Kontuzje. Są one prezentowane w gablotach stojących wraz z sylwetką Władysława Gnysia obok naszej „Jedenastki”, która należała do 121 Eskadry Myśliwskiej 2 Pułku Lotniczego i również została użyta bojowo w walkach września 1939 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony