Niemcy: lotnisko Berlin-Brandenburg zostanie otwarte w 2020 roku

Port Lotniczy Berlin Brandenburg im. Willy Brandta (fot. berlin-airport.de)

Międzynarodowy port lotniczy Berlin-Brandenburg zostanie oddany do użytku 31 października 2020 roku – poinformowała w piątek firma będąca operatorem berlińskich lotnisk. Pierwotnie lotnisko Berlin-Brandenburg miało być otwarte w listopadzie 2011 roku.

Oddanie do użytku lotniska Berlin-Brandenburg było wielokrotnie odkładane, a jego historia – jak komentuje AP – stanowi zaprzeczenie stereotypów dotyczących skuteczności i rzetelności niemieckich firm.

Realizację projektu opóźniały na zmianę problemy budowlane, techniczne, kwestie bezpieczeństwa, a najbardziej spektakularne opóźnienie nastąpiło w 2012 roku, kiedy na cztery tygodnie przed planowanym terminem otwarcia wydarzenie odwołano.

Budowa lotniska to największa inwestycja infrastrukturalna w Niemczech ostatnich lat, a jego koszt, obliczany początkowo na 1,7 mld euro, okazał się ponad trzy razy wyższy.

Nowe berlińskie lotnisko, powstające w Brandenburgii na południe od Berlina i nazywane "BER", ma zastąpić trzy dotychczasowe lotniska: zamknięty kilka lat temu Tempelhof, Tegel i Schoenefeld. Ma obsługiwać 27 mln pasażerów rocznie i będzie tym samym trzecim co do wielkości po Frankfurcie nad Menem i Monachium portem lotniczym w Niemczech. Dyrekcja nowego lotniska zabiega także o polskich pasażerów.


Przeczytaj również:
Czy lotnisko Berlin Brandenburg zostanie otwarte w 2020 roku?
Niemiecka prasa: możliwy kolejny poślizg w otwarciu lotniska w Berlinie
Kolejny blamaż z lotniskiem BER
To nie koniec skandalu lotniska Berlin Brandenburg
Berlin Brandenburg: Lotnisko na przełomie 2015/2016 roku?
Berlin Brandenburg Airport: Kolejna zmiana terminu uruchomienia lotniska
Lotnisko Berlin-Brandenburg będzie czynne w marcu 2013 r.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus