Czy lotnisko Berlin Brandenburg zostanie otwarte w 2020 roku?

Port lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy’ego Brandta - widok z góry (fot. Olaf Tausch/CC BY 3.0/Wikimedia Commons)

Początkowo planowane otwarcie w 2011 r. lotniska Berlin Brandenburg wydaje przesuwać się w nieskończoność. Ale ostatnio media donoszą, że operatorzy przydzielają miejsca w terminalu różnym liniom lotniczym. Czy w 2020 roku uda się przełamać złą passę inwestycji?

Do tej pory lotnisko Berlin Brandenburg miało obsługiwać około 45 milionów pasażerów rocznie. Jego przyjazne dla środowiska metody recyklingu czy elegancki, minimalistyczny szklany terminal miały rywalizować z każdym nowoczesnym międzynarodowym lotniskiem, na co liczyli jego operatorzy.

Zamiast tego węzeł lotniczy – znany również pod kodem BER – pozostaje jednym dużym placem budowy, którego budżet i czas realizacji przekraczają wyznaczony termin. Większość mediów nazywa to lotnisko „widmem”. Dla berlińczyków – przyzwyczajonych do niemieckiej wydajności – jest to po prostu powód do wstydu. Symbolem degrengolady związanej z tą inwestycją stało się przekształcenie części lotniska na parking, na którym Volkswagen składował swoje samochody, radząc sobie w ten sposób z własnymi kłopotami.

W październiku ubiegłego roku poinformowano, że lotnisko – które znajduje się w podmiejskiej miejscowości Schönefeld, niedaleko Berlina – zostanie ostatecznie otwarte w październiku 2020 r. Przez cały rok trwały gorączkowe starania o uzyskanie oficjalnych zezwoleń. – Wszyscy eksperci twierdzą, że na lotnisku BER nie ma żadnych niedociągnięć, których nie możemy naprawić – powiedział Engelbert Lütke Daldrup, dyrektor generalny firmy zarządzającej lotniskiem podczas niedawnego przesłuchania w Berlinie. – Jestem przekonany, że BER zostanie uruchomiony w październiku 2020 r. – dodał dyrektor.

Niewielu podziela optymizm Daldrupa.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus