Przejdź do treści
Źródło artykułu

Narzędzia do obsługi bombowca "Łoś" trafiły do Muzeum Wojska Polskiego

Skrzynia z zestawem narzędzi służących do obsługi naziemnej samolotu bombowego PZL 37B "Łoś" została we wtorek przekazana do zbiorów stołecznego Muzeum Wojska Polskiego. Eksponat będzie prezentowany na wystawie stałej placówki.

Eksponat został przekazany przez Piotra i Jerzego Modrzejewskich oraz Witolda Koniecznego i Romana Kruszewskiego, współwłaścicieli Wydawnictwa "Wiedza i Praktyka". Jak podkreślają przedstawiciele Muzeum Wojska Polskiego, to cenny nabytek dla polskiego muzealnictwa wojskowego i jedyny tego rodzaju w skali kraju.

Jego duża wartość muzealna, czyni go - w ocenie muzealników - jednym z najbardziej interesujących eksponatów dotyczących polskiego lotnictwa okresu międzywojennego, jaki znajduje się w polskich muzeach. Przedstawiciele placówki zaznaczają, że jest to cenna pamiątka po lotnictwie II Rzeczypospolitej, z czasu tuż przed wybuchem II wojny, gdy polski przemysł zaczynał rozwijać produkcję nowoczesnych samolotów, takich jak bombowiec PZL 37B "Łoś".

W kampanii wrześniowej 1939 r. uczestniczyło 47 "Łosi" Brygady Bombowej, z których podczas działań wojennych stracono 28 samolotów. Po agresji sowieckiej drogą powietrzną ewakuowano do Rumunii ok. 20-25 maszyn, które na miejscu zarekwirowano. Później w latach 1941-1944 były one wykorzystywane przez lotnictwo rumuńskie podczas działań wojennych przeciw ZSRR. W Polsce nie zachował się żaden samolot "Łoś", ani narzędzia wykorzystywane przy jego obsłudze czy serwisie.

Przekazana we wtorek skrzynia narzędziowa do obsługi "Łosia" powstała, wedle towarzyszącego jej opisu, w Warsztatach 2. Parku 4. Pułku Lotniczego w Bydgoszczy. Prawdopodobnie została wywieziona z kraju po 17 września 1939 r. przez personel naziemny Brygady Bombowej do Rumunii i następnie tam pozostawiona. Inne hipotezy mówią, że trafiła w ręce Niemców na terenie Polski i została przez nich przekazana stronie rumuńskiej do użytku przy serwisie samolotów "Łoś".

Skrzynia z zestawem narzędzi zostanie teraz poddana koniecznym zabiegom konserwatorskim. Później będzie prezentowana na wystawie stałej muzeum na Sali Września 1939 r. (PAP)

akn/ ls/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony