Mikrosamolot pomoże ekipom ratowniczym i żołnierzom
EASE jak na bezpilotowy samolot rozpoznawczy – UAV (Unmanned Aerial Vehicle) jest nietypowy. Poruszany silnikiem ze śmigłem pchającym, ma wysokość 40,6 cm, średnicę wirnika 30,5 cm. Porusza go silnik elektryczny o mocy szczytowej 400 W i roboczej 350 W, zasilany bateryjnie. Czas pracy ogniw litowo-jonowych wynosi 50 minut.
Zasięg mikrosamolotu jest niewielki – wynosi nieco ponad 300 metrów. Przyczyną jest sposób sterowania i pozyskiwania informacji z maszyny – aby uchronić się przed przejęciem sygnału lub zakłóceniami transmisji, EASE jest pilotowany i przekazuje informacje przy pomocy kabla światłowodowego.
Mikrosamolot może wznosić się do 91,5 m. Jest bardzo dobrze wyposażony w systemy optoelektroniczne - z przodu znajduje się kamera kolorowa wysokiej częstotliwości. Druga taka sama kamera ma obiektyw skierowany do dołu. Na górnej części maszyny może być także zamontowana kamera podczerwieni z obiektywem skierowanym na wprost.
EASE jest określany przez inżynierów z CyPhy Works mianem "najbardziej manewrowego wśród samolotów bezpilotowych". Sterowany przez pilota za pomocą oprogramowania znajdującego się na laptopie z podłączonym joystickiem, może przelatywać przez okna i drzwi oraz wlatywać w większe otwarte rury – ogranicza go tylko zasięg kabla. Obraz z kamer jest przekazywany bezpośrednio na laptopa sterowania – może być także zapisywany na karcie pamięci flash.
Z kolei Persistent Aerial Reconnaissance and Communications (PARC), to mały kwadrokopter sterowany poprzez specjalna konsolę z joystickiem zwaną Ground Control Station (GCS). GCS jest połączony kablem miedzianym z kwadrokopterem, który jest zasilany z ziemi i przekazuje na swoją stację kontroli obraz z zamontowanych kamer. Ma on cztery silniki elektryczne heavy duty, które umożliwiają ciągłą pracę przez około 12 godzin, na wysokości do 320 m. PARC jest nieco większy niż EASE – ma długość 140 cm i wysokość 40,6 cm. Wyposażono go w kamerę wysokiej rozdzielczości z reflektorem podświetlającym oraz kamerę podczerwieni – stabilność platformy dla obu kamer zapewnia zamontowany na kwadrokopterze stabilizator żyroskopowy.
Obiema maszynami interesują się FBI, armia USA, jak i Department of Homeland Security, który chciałby włączyć te mikrosamoloty do wyposażenia ekip ratowniczych w USA. Zarówno PARC jak i EASE są obecnie jednymi z najtańszych UAV-ów. (PAP)
mmej/ agt/
Komentarze