Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lubelskie: WSOSP w Dęblinie przeszkoli personel Portu Lotniczego Lublin

Personel powstającego Portu Lotniczego Lublin będzie szkolony w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W poniedziałek w Lublinie podpisano umowę w tej sprawie.

Lotnisko budowane w podlubelskim Świdniku ma być oddane do użytku w drugiej połowie przyszłego roku. Prezes spółki Port Lotniczy Lublin Grzegorz Muszyński zaznaczył, że podpisana w poniedziałek umowa rozpoczyna proces przygotowywania niezbędnych kadr.

Port lotniczy będzie docelowo zatrudniał około 140 osób. Rekrutację załogi zaplanowano na przełomie obecnego i następnego roku – podał Muszyński.

Komendant dęblińskiej WSOSP gen. Jan Rajchel zapewnił, że „Szkoła Orląt” jest przygotowana do profesjonalnego szkolenia specjalistów lotniskowych. „Cieszymy się, że w naszej ofercie dydaktycznej są takie elementy, które możemy zaoferować na użytek przyszłych kadr portu lotniczego” – powiedział Rajchel.

Szkolenie będzie obejmowało m.in. zagadnienia związane z bezpieczeństwem w porcie lotniczym, poruszaniem się na lotnisku, działaniami w warunkach alarmowych i kryzysowych. W Dęblinie zaplanowano zajęcia teoretyczne, zaś praktyki – w cywilnych portach lotniczych.

Na budowie portu lotniczego dla Lublina trwają prace ziemne. Podpisana została umowa na budowę płyty postojowej; w czerwcu ma być rozstrzygnięty przetarg na budowę terminala. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydzierżawiła już działkę na lotnisku, na której stanie radiolatarnia.

Lotnisko będzie miało pas startowy o długości ponad 2,5 km, zdolny do przyjmowania wszystkich samolotów. Będzie on zbudowany obok starego trawiastego lotniska zakładów PZL Świdnik. Dzięki temu ocaleje unikalna kolonia susła perełkowanego, znajdująca się na tym lotnisku.

W pierwszym całym roku swojej działalności port lotniczy pod Lublinem ma obsłużyć około 300 tys. pasażerów, a po około 5 latach jego pełne możliwości mają pozwolić na obsłużenie miliona pasażerów rocznie.

Budowa lotniska pochłonie łącznie od 350 do 400 mln zł. 200 mln zł będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Reszta - z emisji obligacji oraz z budżetów samorządów, które są udziałowcami spółki budującej lotnisko. 100 proc. udziałów w spółce Port Lotniczy Lublin mają samorządy Lublina, województwa lubelskiego, miasta Świdnik i powiatu świdnickiego. (PAP)

kop/ je/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony