Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lekarz ranny w katastrofie śmigłowca LPR otrzymał odznaczenie

24.06. Wrocław (PAP) - Andrzej Nabzdyk, lekarz ranny w lutowej katastrofie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na Dolnym Śląsku, odebrał w środę Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany mu przez prezydenta RP.Lekarz przybył na uroczystą sesję rady miejskiej do wrocławskiego Ratusza o własnych siłach, korzystając z protezy najnowszej generacji.41-letni Nabzdyk otrzymał odznaczenie państwowe za "ofiarną pracę na rzecz ratowania życia ludzkiego". Ponadto został wyróżniony nagrodą Wrocławia za to, że "całą swoją aktywność zawodową poświęca ratowaniu ludzkiego życia oraz że jest człowiekiem prawym, bezinteresownym i pełnym poświęceń".W rozmowie z PAP lekarz przyznał, że jest odznaczeniamizaskoczony i czuje się trochę zawstydzony tym uznaniem,ale cieszy go wielka życzliwości ludzka. "Protezę mam najnowszej generacji, wyższa półka. Prawiejej nie czuję" - mówił. Przyznał, że minister zdrowia Ewa Kopacz, która tuż po wypadku śmigłowca obiecała wszelką pomoc wtedy ciężko rannemu lekarzowi oraz sfinansowanie dobrej protezy - obietnicy dotrzymała. Lekarz wciąż jest rehabilitowany. "Rehabilitanci starają się mnie przywrócić do jak najlepszej sprawności. Dzięki ich wysiłkom za miesiąc wracam do pracy, ale nie do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ja bardzo bym chciał, ale żona postawiła mi ultimatum" - powiedział Nabzdyk.Lekarz przyznał, że najpierw czekają go zajęcia biurowe, ale najważniejsza jest dla niego praca z pacjentem. Ma nadzieję, że szybko wróci i do takiej pracy.Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego leciał 17 lutego z Wrocławia w okolice Budziszowa do rannych w karambolu na A4, gdzie zderzyło się ok. 20 aut. Maszyna LPR rozbiła się w okolicach Jarostowa - kilkaset metrów od miejsca karambolu. W wypadku zginęli pilot Janusz Cygański oraz pielęgniarz Czesław Buśko. Ocalał Nabzdyk, konieczna jednak okazała się amputacja nogi.Z ustaleń Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wynika, że przyczyną wypadku mogło być nagłe załamanie pogody, gęsta mgła i słaba widoczność - poniżej 10 metrów.(PAP)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
imprezy
Teatr Muzyczny Roma poinformował, że przygotował dla fanówmusicalu kolejną niespodziankę
lotniska
8 lutego, pilot samolotu general aviation, który zgłosił mayday z powodu problemów z silnikiem, otrzymał pomoc
lotniska
Usługi lotnicze oraz zakup odzieży i obuwia były w 2021 r. najczęstszym przedmiotem transgranicznych skarg zgłaszanych do działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce

Nasze strony