Kongres 590/Ortyl: chcemy, aby jakość życia była nową inteligentną specjalizacją regionu
Marszałek Ortyl był jednym z uczestników debaty „Podkarpackie Przestrzeń Otwarta: Budowanie marki regionu przez pryzmat inteligentnych specjalizacji” odbywającej się w ramach rozpoczętego w środę Kongresu 590.
Uczestnicząca w debacie online wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że z danych GUS wynika, iż województwo podkarpackie jest regionem innowacyjnym i dobrze rokującym na przyszłość.
Zaznaczyła jednocześnie, że nadal, w porównaniu z innymi regionami Polski i Unii Europejskiej, jest sporo do zrobienia w zakresie podnoszenia innowacyjności i konkurencyjności, „tym bardziej, że ani Europa, ani świat nie stoją w miejscu”.
Oceniła, że ważne jest w tej kwestii podejmowanie konkretnych inicjatyw, które będą zmierzać do stopniowego wyprzedzania innych regionów.
„Dlatego w dalszym ciągu i z jeszcze większą intensywnością należy kontynuować działania prorozwojowe, a zwłaszcza te działania mające na celu rozwój innowacyjności” – podkreśliła. Wymieniła np. dalsze zaangażowanie w działania badawczo-rozwojowe w zakresie specjalizacji smart specialisation.
„Bo właśnie te obszary będą stanowiły taki swoisty wehikuł, ale również platformę dalszego wzrostu” – podsumowała wiceminister.
P.o. prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak, pytany przez prowadzącą na ile marzenie o innowacyjnym Rzeszowie (w 2009 roku Rzeszów obrał za hasło promocyjne Rzeszów - stolica innowacji) udało się wcielić w życie, odpowiedział, że „w bardzo znacznym stopniu to się ziściło”.
„Jednak musimy pamiętać, że w tej dziedzinie nic nie jest dane raz na zawsze. Stąd też przed Rzeszowem stoją bardzo poważne wyzwania i jestem przekonany, że Rzeszów sprosta tym wyzwaniom” – dodał Bajdak.
Prelegenci podkreślali, że potencjał Podkarpacia zbudowany jest i nadal buduje się na wielu płaszczyznach. Wśród jego "inteligentnych specjalizacji" wskazywano m.in. na lotnictwo i kosmonautykę, motoryzację, jakość życia, informację i telekomunikację.
Zdaniem marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla niektóre z nich jak np. lotnictwo, czy motoryzacja, choć nieco ucierpiały z powodu pandemii, to jednak „sobie radzą”, ale wszystkie specjalizacje będą musiały wyciągnąć wnioski z powodu zmian wywołanych pandemią.
Np. lotnictwo musi – jak mówił - wyciągnąć wnioski z tego, że jest drugim co do wielkości emitentem zanieczyszczeń do atmosfery (chodzi o emisję dwutlenku węgla).
W jego ocenie taką specjalizacją, która w znacznym stopniu ucierpiała z powodu pandemii i wymaga wsparcia jest jakość życia.
„My rok 2020 chcieliśmy ogłosić rokiem inteligentnej specjalizacji, która nazywa się jakość życia. Te nasze pozostałe inteligentne specjalizacje sobie dobrze radzą, można powiedzieć są takie samodzielne. To jednak jakość życia wymaga w dalszym ciągu takiej animacji, wsparcia, poszerzenia swojej rozpoznawalności. No i ten rok 2020 przez pandemię został jak gdyby utracony dla tej jakości życia” – ocenił Ortyl.
Zauważył, że chodzi przede wszystkim o to, aby jakość życia stała się odporniejsza na „różnego rodzaju zakłócenia zewnętrzne”.
„Patrzymy na jakość życia i chcemy, żeby ona była naszą kolejną, rozwijaną bardzo intensywnie, inteligentną specjalizacją” – podsumował marszałek Podkarpacia.
W czasie debaty podkreślono, że Podkarpacie ma wiele do zaoferowania w kwestii jakości życia, która szczególnie w czasie pandemii stała się ważnym tematem i specjalizacją. Jest to np. bliskość natury, unikalne tereny przyrodnicze, tradycyjnie wytwarzana żywność.
Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” dr Agnieszka Pieniążek zauważyła, że jakość życia to „komplet różnych aktywności, różnych powiązań, różnych rozwiązań”, które mają wspomóc rozwój społeczeństwa. Składają się na nią m.in. rozwiązania związane z mobilnością, zrównoważonym transportem, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a także żywność wysokiej jakości i turystyka.
Jej zdaniem firmy z branży turystycznej inwestują przede wszystkim w podnoszenie standardu jakości oferowanych usług, w obsługę klienta, a także w oferowanie atrakcji. Natomiast w przypadku żywności firmy koncentrują się przede wszystkim na zwiększeniu produkcji i na zagwarantowaniu wysokiej jakości żywności.
Na zakończenie debaty Ortyl podkreślił, że jak każdy kryzys, tak i pandemia musi być okazją do inwestowania w infrastrukturę, w innowacje, w edukację, szczególnie ludzi młodych.
„Wykorzystajmy ten czas, wyciągnijmy z tej pandemii wnioski i rzeczywiście cały czas inwestujmy, bądźmy aktywni w każdym obszarze” – przekonywał marszałek. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ mmu/
Komentarze