Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kolejny dzień strajku w PZL Świdnik (aktl.)

Środa była kolejnym dniem strajku w PZL Świdnik. Związek Sierpień 80, który zorganizował strajk, domaga się podwyżek płac. Zapowiada protest aż do skutku.

Strajk w środę został wznowiony po świątecznej przerwie. Według przewodniczącego organizacji związkowej Sierpień 80 w PZL Świdnik Andrzeja Borysa, na pierwszej zmianie do pracy nie przystąpiła "znaczna większość pracowników produkcji". Podobnie było na drugiej zmianie. W ciągu dnia strajkujący urządzili dwa wiece.

„Jesteśmy zdeterminowani prowadzić strajk aż do skutku. Czekamy na kolejne rozmowy z zarządem” – powiedział PAP Borys po południu.

Strajk w Świdniku rozpoczął się w ubiegłą środę. Protestujący przychodzą do zakładów, ale nie podejmują pracy. Od soboty pracownicy mieli wolne w związku ze świętami.

Strajk zorganizował związek zawodowy Sierpień 80, pozostałe cztery organizacje związkowe działające w PZL Świdnik nie przyłączyły się do akcji.

W piątek doszło do rozmów pomiędzy przedstawicielami wszystkich organizacji związkowych a zarządem zakładów. Nie przyniosły one jednak rezultatów. Na wiecu strajkujący odrzucili, wynegocjowane wcześniej przez związkowców nieuczestniczących w strajku, wstępne ustalenia z zarządem dotyczące podwyżki o 500 zł, z czego część byłaby włączona do stawek pracowników, a reszta przeznaczona na premie.

Jak informował Borys, pracownicy zaakceptowaliby 500-złotową podwyżkę od 1 grudnia, w całości, po równo, wliczoną do stawek osobistego zaszeregowania.

Głównym postulatem związku Sierpień 80 jest podwyżka płac o 15 proc. z wyrównaniem od początku tego roku. „Nadal pozostajemy przy tym żądaniu” – powiedział Borys.

Dyrektor zarządzający PZL Świdnik Nicola Bianco powiedział na konferencji prasowej w czwartek, że płace w zakładach są wyższe niż średnia w regionie i wzrosły po przejęciu PZL Świdnik przez koncern AgustaWestland.

Związek Sierpień 80 zrzesza 120 pracowników spośród liczącej 2,9 tys. osób załogi świdnickich zakładów.

PZL Świdnik to największe zakłady lotnicze w kraju, jedyne zdolne do samodzielnego projektowania, produkcji i serwisowania śmigłowców. W ubiegłym roku zostały kupione przez koncern AgustaWestland. (PAP)

kop/ je/ jra/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony