A350-1000ULR Qantas będzie obsługiwał 22h loty w ramach projektu „Sunrise”
Specjalnie skonfigurowane samoloty A350-1000ULR linii Qantas umożliwią realizację najdłuższych lotów komercyjnych na świecie, trwających nawet 22 godziny – po raz pierwszy łącząc wschodnie wybrzeże Australii bezpośrednio z Londynem i Nowym Jorkiem.
Obecnie Qantas obsługuje bezpośrednie połączenie z Perth do Londynu, które trwa około 18 godzin. Projekt Sunrise ma przesunąć te granice jeszcze dalej, oferując bezpośrednie rejsy z Sydney i Melbourne do Europy i Ameryki Północnej.
Nazwa projektu nawiązuje do historycznych lotów „Double Sunrise” z czasów II wojny światowej, podczas których samoloty Qantas pozostawały w powietrzu tak długo, że załoga mogła obserwować dwa wschody słońca.
Wnętrze samolotu zaprojektowano z myślą o komforcie pasażerów – maszyna pomieści 238 miejsc, czyli znacznie mniej niż standardowe A350-1000 (zazwyczaj 300+ miejsc).
Samolot Qantas, który ma obsługiwać najdłuższą trasę komercyjną świata, jest obecnie montowany w zakładach Airbusa w Tuluzie (FAL). To kluczowy etap realizacji ambitnych planów australijskiego przewoźnika, by latać bez międzylądowania z Australii do Nowego Jorku i Londynu.
W 2017 r. Qantas ogłosił zamiar uruchomienia takich połączeń i poprosił zarówno Boeinga, jak i Airbusa o opracowanie szerokokadłubowego samolotu zdolnego do ultradługich lotów. Projekt otrzymał kryptonim „Sunrise”, nawiązując do tradycji lotów dalekodystansowych linii.
7 listopada 2025 r. Qantas i Airbus opublikowały pierwsze zdjęcia pokazujące postępy w produkcji kadłuba A350-1000ULR. Maszyna jest już na końcowym etapie montażu głównych elementów konstrukcyjnych. Wszystkie kluczowe sekcje – przednia, środkowa i tylna część kadłuba – zostały połączone, a do konstrukcji dołączono skrzydła, usterzenie i podwozie.
W nadchodzącym tygodniu samolot zostanie przeniesiony do nowego hangaru, gdzie zainstalowane zostaną silniki i aparatura testowa. Następnie rozpocznie się rozległy program lotów testowych zaplanowany na rok 2026.
Strefa komfortu dla pasażerów
Między klasą Premium Economy a Economy znajdzie się strefa „Wellbeing Zone” obejmująca:
- uchwyty do rozciągania,
- ekran z programami ćwiczeń,
- stojaki z napojami i przekąskami.
Pierwszy z 12 zamówionych samolotów ma zostać dostarczony pod koniec 2026 r., a pierwsze komercyjne loty w ramach Project Sunrise rozpoczną się w pierwszej połowie 2027 r.
Specjalna konfiguracja A350-1000ULR umożliwi loty trwające do 22 godzin, a będzie to możliwe dzięki dodatkowemu zbiornikowi paliwa o pojemności 20 000 litrów oraz ulepszonym systemom pokładowym.
W porównaniu z trasami z międzylądowaniem, bezpośrednie połączenia skrócą całkowity czas podróży nawet o cztery godziny
Dyrektor generalna grupy Qantas, Vanessa Hudson, powiedziała: "Biorąc pod uwagę położenie Australii, Qantas ma długą historię przełamywania barier w lotnictwie. Project Sunrise nie tylko pokona tyranię odległości, ale także zasadniczo zmieni sposób, w jaki nasi klienci podróżują po świecie. Te loty skrócą podróż nawet o cztery godziny i przekształcą doświadczenie pasażerów w podróżach ultradługodystansowych, wykorzystując rozwiązania oparte na nauce, by zminimalizować jet lag i maksymalizować komfort.”
Wnętrze zostało opracowane od podstaw we współpracy z australijskim projektantem Davidem Caonem oraz zespołem ekspertów z Charles Perkins Centre Uniwersytetu w Sydney, w tym naukowcami zajmującymi się snem i zdrowiem podczas lotów. Wykorzystano specjalne oświetlenie i zaplanowane godziny posiłków, aby przeciwdziałać zmęczeniu i różnicom czasowym.
Projekt Qantas Sunrise symbolizuje nową erę w lotnictwie komercyjnym — połączenie najdłuższego zasięgu, komfortu i innowacji, które mają umożliwić bezpośrednie połączenia Sydney–Londyn i Sydney–Nowy Jork już w 2027 roku.
Komentarze