Boeing: tysiąc godzin lotów testowych Dreamlinera
Najnowszy samolot Boeinga 787 Dreamliner wykonał tysiąc godzin lotów testowych - poinformowało konsorcjum Boeinga na swojej stronie internetowej. Konsorcjum poinformowało, że Dreamliner wykonał w 40 proc. testy potrzebne przed certyfikacją do latania. W testach uczestniczy już piąta maszyna tej konstrukcji. "Jesteśmy dumni, że wprowadzamy piątego Dreamlinera do fazy testów i rozpoczynamy latanie na silnikach GE" - przekazał wiceprezes i dyrektor generalny programu 787 Boeing Commercial Airplanes, Scott Fancher. Samolot wykonał blisko czterogodzinny lot, testując silniki. Testowane są silniki General Electric.
Badania dotyczą m.in. tego, czy ewentualne zmiany w silnikach nie będą miały wpływu na sterowność samolotu. Szósty, a zarazem ostatni 787, dołączy do programu testów przed końcem lipca.Wcześniej Boeing testował m.in. ugięcia skrzydeł Dreamlinera przy całkowitym obciążeniu.
Pierwszym na świecie odbiorcą Dreamlinera ma być japońska linia ANA. Ma ona dostać maszynę w styczniu-lutym 2011 r. LOT jest w kolejce oczekujących na pozycji ósmej; w Europie nasz przewoźnik będzie jednak pierwszym odbiorcą tych samolotów. Dreamliner ma być przykładem bardziej ekologicznego, cichego i oszczędnego samolotu niż produkowane do tej pory. Będzie spalał o 20 procent mniej paliwa niż samoloty, które zastąpi. Aby zredukować spalanie, konstrukcja 787 zrobiona jest w dużej części z włókna węglowego, co czyni maszynę lżejszą. Oznacza to również zdecydowanie mniejsze wydzielanie CO2. Dreamliner będzie także emitował 60 procent mniej hałasu. Samoloty te będą mogły przewieźć od 210 do 330 pasażerów na odległość ponad 15,5 tys. km. Projekt 787 Dreamliner jest opóźniony o ponad dwa lata, a jego finalizacja była wielokrotnie przekładana. Pierwotnie 787 miał zostać oblatany latem 2007 r. i przekazany pierwszemu odbiorcy - japońskim liniom lotniczym - w maju 2008 r. Opóźnienie wynikało z potrzeby modyfikacji m.in. bocznej części kadłuba.Pierwszy lot testowy Dreamlinera odbył się w USA w grudniu 2009 roku. aop/ je/ jra/
Komentarze