Przejdź do treści
Źródło artykułu

15 razy wojskowi lotnicy transportowali serca do przeszczepów

W mijającym roku lotnicy Sił Powietrznych 15 razy transportowali organy do przeszczepów w ramach "Akcji Serce". Pomagali klinikom w Zabrzu, Krakowie i warszawskim Aninie, które łącznie wykonały w tym roku ok. 60 przeszczepów serca.

W ramach akcji lotnicy wykonali w 2011 r. łącznie 43 loty - najpierw z bazy po organy, następnie do ośrodków wykonujących przeszczepy; potem wracali do macierzystej jednostki.

Załoga wyznaczona do przewożenia organów dyżuruje codziennie. "Przy lotach na większą odległość wojskowy samolot okazuje się bezcenny - jest przede wszystkim najszybszym środkiem transportu" - podkreślił mjr Sławomir Gąsior z Wydziału Prasowego Dowództwa Sił Powietrznych.

"Pomoc świadczona dla kliniki jest nieoceniona" - uważa prof. Jerzy Sadowski z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Ta klinika wykonała przez 11 miesięcy tego roku dziewięć transplantacji serca. Cztery z nich - przeprowadzone w trybie pilnym - doszły do skutku dzięki organom przewiezionym przez pilotów wojskowych.

Cztery przewiezione przez wojsko serca przeszczepiono w Instytucie Kardiologii w Aninie. Łącznie ten ośrodek wykonał do końca listopada 18 takich transplantacji.

Reszta przewiezionych przez wojsko organów trafiła do Śląskiego Centrum Chorób Serca, największego ośrodka, w którym przeszczepia się serca (wykonano tam 32 transplantacje spośród 68 wykonanych przez pierwszych 11 miesięcy 2011 r.; serca przeszczepiano jeszcze w ośrodkach Poznaniu i Gdańsku).

W "Akcji Serce" w mijającym roku najczęściej brali udział lotnicy z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, raz organy przewieźli piloci 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Najczęściej do transportu serc używane są samoloty C295, raz wykorzystano Bryzę, a raz Jaka-40.

W marcu ub.r. "Akcja Serce" świętowała 25-lecie. Pierwszy lot z sercem do przeszczepu lotnicy wojskowi wykonali w lutym 1985 r. na prośbę dr Zbigniewa Religi z kliniki w Zabrzu. Dawcę z narządem do przeszczepu transportowano do Katowic ze Szczecina samolotem An-12. Po drodze załoga wykonała alarmowe lądowanie w Babimoście k. Zielonej Góry i zabrała pacjentkę po wypadku zakwalifikowaną na drugiego dawcę organu, dzięki czemu można było przygotować dwóch pacjentów do przeszczepów.

Pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce ekipa Religi dokonała w listopadzie 1985 r. Pierwszą oficjalną umowę o współpracy między lekarzami a wojskowym lotnictwem podpisano w 1986 r. (PAP)

ral/ bos/ jbr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony