Zmarła synowa kapitana pilota Franciszka Żwirki
Nikomu nie trzeba wyjaśniać, kim byli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Franciszek Żwirko był doświadczonym pilotem wojskowym a także sportowym. Franciszek Żwirko 22 listopada 1928 roku będąc instruktorem Szkoły Pilotów w Bydgoszczy ożenił się z liczącą zaledwie 17 lat Agnieszką Kirską. W 1929 roku por. Żwirko został oficerem łącznikowym w Aeroklubie Akademickim w Warszawie. W Warszawie urodził im się w 1930 roku syn Henryk.
Najważniejszymi światowymi zawodami lotniczymi zawodami przed Drugą Wojną Światową były Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych, znane w Polsce pod francuską nazwą Challenge. Trzecie zawody z serii Challenge International de Tourisme odbywały się w dniach 12–28 sierpnia 1932 roku w Berlinie. W zawodach tych polska załoga Żwirki i Wigury, na samolocie RWD-6, zajęła pierwsze miejsce, wygrywając z uważanymi za faworytów załogami niemieckimi oraz reprezentacjami z pozostałych krajów. Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zostali bohaterami narodowymi. Pasmo sukcesów zostało przerwane 11 września 1932 roku katastrofą samolotu w Cierlicku Górnym i śmiercią obydwóch lotników.
Syn Franciszka Henryk miał w chwili katastrofy dwa latka i niestety nie zapamiętał ojca. Dbając o Jego pamięć został później inżynierem, popularyzatorem lotnictwa, długoletnim pracownikiem lotnictwa cywilnego. Zmarł 21 grudnia 2007 roku i został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera 101-2-1). 27 grudnia 2023 roku dołączyła do niego Jego żona Pani Cecylia Żwirko. Pani Cecylia, dopóki zdrowie jej pozwalało, zawsze uczestniczyła w uroczystościach związanych z uczczeniem pamięci naszych wybitnych lotników. Rodzinną pamięć będą teraz kultywować córka Henryka i Cecylii Ewa i wnuki Agnieszka i Rafał.
Pogrzeb Pani Cecylii odbędzie się 5 stycznia 2024 w Warszawie na Starych Powązkach. Nabożeństwo żałobne odprawione będzie o godzinie 11.00 w Kościele pod wezwaniem Świętego Boromeusza.
Komentarze